Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Total Kalça Protezi

İleri derecede yıpranmış kalça ekleminin yerine yerleştirilen yapay eklem protezidir. Kobalt krom ya da titanyumdan imal edilen total kalça protezinin eklem yerine geçen kısmı metal, seramik ve plastik parçalardan oluşur.

Total Kalça Protezi Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Daha önce ilaç tedavisi, fizik tedavi, baston kullanımı, eklem içi enjeksiyonlar gibi yöntemler uygulanmış, tüm bunlara rağmen ağrıları kontrol altına alınamamış hastalarda total kalça protezi uygulanabilir. Hastanın eklem kıkırdağında oluşan ileri derece harabiyet sonucunda kısıtlanan günlük hayatı total kalça protezi ile yeniden eski haline gelir.

Kalça Protezi Bilmeniz Gerekenler

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Ortalama 2 saat kadar süren ameliyat genel veya epidural (bel üzerinden) anestezi ile gerçekleştirilir. Cerrahi yolla hasarlı eklem ve kıkırdak dokusu alınarak yerine protez kalça eklemi yerleştirilir.

Protezin Ömrü Ne Kadardır?

Hastanın protezin gerekliliklerine gösterdiği özene göre değişmekle beraber ortalama ortalama 20 yıldır.

Ameliyatın Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Protezin takıldığı tarafın üzerine yatmayın.
  • Oturduğunuz koltuk ve sandalyelerin alçak olmamasına özen gösterin.
  • Alaturka tuvalet kullanmayın.
  • Oturduğunuz yerden öne doğru uzanmayın.
  • En az 6 hafta bacak bacak üzerine atmayın.
  • Dizlerinizi kalçanızdan daha yükseğe kaldırmayın.
Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku