Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Biruni Üniversitesi Hastanesi KBB Kliniği, kulak, burun, boğaz ve baş-boyun bölgesindeki tüm sağlık sorunlarınız için kapsamlı tanı ve tedavi hizmetleri sunar. Alandaki en iyi kulak burun boğaz uzmanlarından oluşan deneyimli ekibimiz, son teknoloji tıbbi cihazlarla donatılmış modern tesislerimizde size en iyi hizmeti vermeyi amaçlar.

KBB olarak da bilinen kulak burun boğaz hastalıkları, baş ve boyun bölgesindeki kulak, burun, boğaz, sinüsler, ağız boşluğu, yüz, çene ve gırtlak gibi vücut bölgelerini etkileyen hastalıkların tanı, tedavi ve cerrahi müdahalelerini kapsayan bir tıp branşıdır. KBB uzmanları, bu bölgedeki işitme, denge, koku, tat alma, konuşma, solunum ve yutma gibi fonksiyonların sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlarlar.

KBB uzmanları, hastaların şikayetlerini dinleyerek, detaylı bir fizik muayene yaparak ve gerekli görüldüğünde işitme testi ile radyolojik görüntüleme gibi ileri tetkikler isteyerek doğru tanıya ulaşırlar. Tedavi yöntemleri ise ilaç tedavisi, cerrahi müdahale, rehabilitasyon veya bunların kombinasyonunu içerebilir.

KBB hastalıkları, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilen rahatsızlıklar olduğundan, erken tanı ve doğru tedavi ile hastaların yaşam konforu artırılabilir ve olası komplikasyonlar önlenebilir.

Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Tanı ve Tedavi

Kulak çınlaması, işitme kaybı, baş dönmesi, kulak enfeksiyonları, sinüzit, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, bademcik iltihabı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü ve diğer tüm KBB hastalıklarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış hekimlerimizle hizmetinizdeyiz.

Modern teknolojik cihazlarla donatılmış olan Kulak Burun Boğaz bölümümüzde, hastalarımızın kulak, burun, boğaz ve baş boyun ile ilgili hastalıklarının tanı, tıbbi ve cerrahi tedavileri başarıyla uygulanır. Donanımlı endovizyon sistemleriyle muayene yapılarak gerekli işitme ölçümleri ve radyolojik tetkikler gerçekleştirilir. Uzmanlarımız hem tıbbi hem de cerrahi tedavi yöntemleri oluşturularak hastalarımızın tedavi planlamasını yapar.

Hastanemizin KBB muayene odalarında endoskopik ve mikroskobik muayene gerçekleştirilir. Muayeneyle; burun, boğaz, ses telleri, kulak kanalı, kulak zarı ve orta kulağa ait patolojiler detaylı şekilde incelenir. Ardından, bu bölgedeki hastalıkların tedavisi planlanır.

Bölümümüz içinde yer alan odyoloji ünitesinde ise işitme testleri ile orta kulak basınç ölçümleri, stapes refleksi ve yenidoğan çocuklarda işitmenin değerlendirilmesinde kullanılan otoakustik emisyon testleri yapılır.

Kulak burun boğaz hastalıkları kliniğinde Baş dönmesi ile gelen hastaların vestibüler değerlendirmeleri VNG, VHIT ve kalorik testler içeren laboratuvarımızda gerçekleştirilir.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Neye Bakar?

Kulak burun boğaz (KBB) hastalıkları, kulak, burun, boğaz ve baş boyun ile ilgili hastalıklarının tanı ve tedavilerinin uygulandığı bölümdür. Kliniğimizde yapılmakta olan ameliyatlar ve tedavi edilen hastalıklar şunlardır;

 • Burun tıkanıklığı ve burnun dış görünümüyle ilgili ameliyatlar (SRP),
 • Burun orta bölmesinin düzeltilmesi (Deviasyon ameliyatı),
 • Endoskopik sinüs cerrahisi, nazal polipektomi,
 • Burun etlerine radyofrekans uygulaması,
 • Üst solunum yolu alerjik rinit ve hastalıklarının tanı ve tedavisi,
 • Endoskopik gözyaşı kanal tıkanıklığı açılması (DSR),
 • Çocukluk dönemi KBB hastalıklarının tanı ve tedavisi,
 • Geniz eti, bademcik, kulağa tüp takılması,
 • Horlama, uyku apnesi cerrahisi,
 • Yumuşak damağa radyofrekans uygulaması,
 • Yüzdeki küçük lezyonların çıkarılması,
 • Ses tellerine yönelik biyopsi, nodül, kist, polip, ödem cerrahisi,
 • Boğaz reflüsü sonrası oluşan ses problemlerinin tanı ve tedavisi,
 • Gırtlak kanserlerinin cerrahisi,
 • Boyundaki lenf bezlerinin çıkarılması,
 • Kulak zarının onarımı (Timpanoplasti),
 • Orta kulağın ve kemikçiklerinin gözlenmesi,
 • Kulak önü ve çene altı tükürük bezi ameliyatı,
 • Yüz ve boyundan iyi ve kötü huylu kitlelerin çıkarılması ve estetik olarak onarımı,
 • Tiroid bezi ameliyatları,
 • Koklear implantasyon, beyin sapı implantasyonu, işitme rekonstrüksiyonu,
 • Kepçe kulak düzeltilmesi (Otoplasti).

KBB Burun Ameliyatı ve Estetik

Fonksiyonel veya estetik nedenlerle burun ameliyatı (rinoplasti) olmak isteyen hastalarımız için deneyimli plastik cerrahlarımızla birlikte kişiye özel tedavi planları oluşturuyoruz. KBB estetik alanında da sunduğumuz hizmetler arasında kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) ve fonksiyonel rinoplasti yer almaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kulak burun boğaz hastalıkları kliniğinde kepçe kulak tedavisi de uygulanır. Kulak arkasından yapılan insizyonlar (kesi) ile özel dikiş teknikleri ile kulak kepçesi arkaya doğru yatırılır, sabitlenir ve ardından bir hafta kadar sargı ve bandajlar ile desteklenir. Çocuk hastalarda en uygun yaş okula başlamadan önceki dönem olup, 5-6 yaşlarıdır. Erişkinlerde her zaman yapılabilir.

Fonksiyonel Rinoplasti

Fonksiyonel rinoplasti burun estetiğinde uygulanan en güncel yöntemdir. Bu yöntemin temel hedefi burnun doğal işlevsel yapısını koruyarak yüze yakışan ve solunum sisteminde sorun yaratmayan en ideal sonucu elde etmektir.

Fonksiyonel rinoplasti ile burnun doğal yapısındaki bağlantı korunarak burundaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi hedeflenir. Burundaki bağ dokuların bağlantısı kesilmeden tümsek, kemer, eğrilik gibi sorunların düzeltilmesi sağlanır. Burun bloğunun tamamı, burun sırtı hedeflenen görüntüsüne gelene kadar indirilir. Böylece, ana yapı değiştirilmeden tüm çatının anatomisi korunur.

Yöntemin birçok avantajı bulunur. Örneğin, uygulama şeklinden kaynaklı olarak, burundan hava geçişini daraltan nazal valv bölgesini genişletir. Böylece, işlem sonrasında hastanın daha iyi nefes almasını sağlanır.

İşlem, çok hızlı iyileştiği için de yaygın olarak tercih edilir. Hasta ameliyattan sonra birkaç gün içinde işlerine ve sosyal ortamına rahatlıkla dönebilir. Çok minimal ağrı, ödem ve şişlik beklenir.

Çocuk Kulak Burun Boğaz Tanı ve Tedavisi

Çocukların KBB hastalıklarının tanı ve tedavisi, yetişkinlerden farklılık gösterir. Bu nedenle, çocuk KBB uzmanlarımız, çocukların özel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, onlara en uygun tedavi yöntemlerini uygular. Hastanemiz, yenidoğan çocuklarda işitmenin değerlendirilmesinde kullanılan otoakustik emisyon testleri gibi yöntemlerle de öne çıkar.

İşitme Kaybı Çözümleri

Hastanemizde, işitme kaybının şekline ve derecesine bağlı olarak, işitme cihazı, kulak zarı ameliyatları, kulak kireçlenmesi, kohlear implant ve beyin sapı implantı gibi birçok tedavi yöntemi uygulanır.

Neden Biruni KBB Kliniği?

 • Deneyimli doktorlar: Alanında uzman ve deneyimli kulak burun boğaz doktorları ile hizmetinizdeyiz.
 • Son teknoloji: Tanı ve tedavi süreçlerinde en son teknolojik cihazları kullanıyoruz.
 • Hasta odaklı yaklaşım: Hastalarımızın ihtiyaç ve beklentilerini ön planda tutarak, kişiye özel tedavi planları oluşturuyoruz.
 • Multidisipliner yaklaşım: Gerektiğinde diğer tıbbi birimlerle işbirliği yaparak, hastalarımıza en kapsamlı tedaviyi sunuyoruz.

Kulak, burun, boğaz ve baş-boyun bölgesindeki herhangi bir sağlık sorununuzda, Biruni Üniversitesi Hastanesi KBB Kliniği olarak size en iyi hizmeti sunmak için buradayız. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Bölüm Doktorları

Prof. Dr. Abdulkadir ÖZGÜR

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Doç. Dr. Fazilet ALTIN

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Dr. Öğr. Üyesi Yüksel SARICALI

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları