Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Koruyucu Rinoplasti

Koruyucu Rinoplasti Nedir?

Burun sırtı koruyucu rinoplasti burun estetiğinde uygulanan en güncel yöntemdir. Adından da anlaşılacağı gibi bu yöntemin temel hedefi burnun doğal işlevsel yapısını koruyarak en ideal sonucu elde etmektir.
Koruyucu Rinoplasti ile burnun doğal yapısındaki bağlantı korunarak burundaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi hedeflerin sağlanır. Burundaki bağ dokuların bağlantısı kesilmeden tümsek, kemer, eğrilik gibi sorunların düzeltilmesi sağlanır. Burun bloğunun tamamı burun sırtı hedeflenen görüntüsüne gelene kadar indirilir. Böylece ana yapı değiştirilmeden tüm çatının anatomisi korunur. Bununla birlikte Koruyucu Rinoplasti tekniğinde, bu tekniğe özel olarak tasarlanmış aletler (testereler) kullanılarak, bacakları kesilir ve kemer bu alandan çıkarılan kıkırdak ile alınır.

Kimler için uygundur?
Burnundaki kemer, tümsek, eğrilik gibi sorunlardan rahatsız olan ve burnun doğal yapısını koruyarak daha hızlı iyileşme sürecine sahip olan, genel sağlığı yerinde olan herkes için uygundur.

Koruyucu Rinoplasti’nin Avantajları

Koruyucu Rinoplasti, burundaki tüm bileşenler arasındaki bağların korunmasını sağladığı için burnun doğal yapısına zarar vermez. Bir diğer önemli avantajı çok hızlı iyileşme sağlamasıdır. Hasta ameliyattan sonra birkaç gün içinde işlerine ve sosyal ortamına rahatlıkla dönebilir. Çok minimal ağrı, ödem ve şişlik beklenir. Burun ucunda herhangi bir kesi izi olmaz. Ameliyattan sonra burun sırtında orantısızlık olmaz, çünkü hastanın doğal burun sırtı korunur. Bunun yanı sıra burun ucu hareket kabiliyetini korunduğundan hareketsiz (donuk) burun ucu gibi sorunlar olmaz.

Doğal burun bağ dokuları korunduğu için burun ucunda düşme yaşanmaz.
Koruyucu burun estetiğinin diğer ameliyat tekniklerine göre bilinen hiçbir dezavantajı yoktur. Bu yöntemin uygulama şeklinden kaynaklı diğer çok önemli bir avantajı da burundan hava geçişini daraltan nazal valv bölgesini de genişletmesi ve bu sayede hastanın daha iyi nefes almasını da sağlamasıdır. Koruyucu burun estetiği burun estetiği bu artıları nedeniyle giderek popülerliği artan bir yöntemdir. Ülkemizde de sayılı hekimler tarafından başarıyla uygulanabiliyor.

Koruyucu Rinoplasti nasıl uygulanır?

Koruyucu burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ortalama ameliyat süresi 2 saat sürer. Burun ucunda görünen bir kesi oluşmasını önleyen burun içerisinden kesilerin açıldığı kapalı yöntemle uygulanır. İlk önce burun orta hat septum kıkırdağında varsa eğri kısımların düzeltilmesi için kıkırdaklar çıkarılır. Bu kıkırdakların düzeltilmesi için çeşitli greftler kullanılır. Sonrasında burun ucu kıkırdakları doğurtularak olması gereken doğal şekline getirilir.

Burun sırtında eğrilik ya da kemer varsa kıkırdak dokular kesilerek çıkartılır, burun sırtı düzeltilir ve burun ucu uygun bir şekilde konumlandırılır. Atel / splint ve koruyucu bantla ameliyat tamamlanır.
Bir hafta içinde de iyileşme büyük oranda hızlı bir şekilde tamamlanır. İyileşme sürecinde birkaç hafta ağır egzersiz yapılmaması, bir hafta alkol ve sigara tüketilmemesi, güneş ışıklarına maruz bırakılmaması gerekir.

Koruyucu rinoplastinin klasik yöntemden farkı nedir?

Klasik yapısal (structural) rinoplasti ameliyatında burun sırtındaki fazla kemik ve kıkırdak, kemer çıkarılır ve burun kırılarak daraltılır ve tüm burun sırtı yeni oluşturulacak şekle uygun olarak tekrar dizayn edilir. Koruyucu burun estetiğinde (let down) ise hastanın doğal burun sırtı kıkırdak ve kemik yapısı hiç bozulmaz bunun yerine burun iç kısmından kemik ve kıkırdak şeritler çıkarılarak burnun yan görünümdeki kemerli şekil düzeltilir.

Günümüzde burun estetiğinde en doğal görünümlü sonuçları veren, hızlı iyileşme sağlayan, popüler bir burun estetiği yöntemidir. Aynı zamanda Koruyucu Rinoplasti (Preservation rhinoplasty) tekniği diğer yöntemlere göre daha güvenli ve uzun dönem sonuçları kalıcı ve öngörülebilir bir yöntemdir.

 

 
 
Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku