Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Koklear İmplant (Biyonik Kulak)

Koklear implant ileri ve çok ileri işitme kayıplı hastaların işitmesini sağlayan elektronik alt yapılı medikal bir cihazdır. Ameliyatla yerleştirdiğimiz iç parça ve mıknatıs ile iç parçaya yapışarak çevreden algılanan sesin iç parçaya aktarılmasını sağlayan dış parça olmak üzere iki ana parçası vardır. Basitçe çalışma mantığı dış parçadaki mikrofonu ile çevreden aldığı sesleri bir elektriksel akıma çevirerek iç parça ile işitme sinirinin uyarılmasını sağlamaktır.

Hangi hastaların tedavisinde kullanılır? Bir yaş sınırı var mı?

Genel olarak işitme cihazından fayda görmeyecek kadar ileri derece işitme kayı olan bütün hastalar koklear implant için adaydır. Koklear implant kullandığımız hastaları başlıca iki gruba ayırabiliriz. İlk grup doğuştan ya da bebekliğin erken döneminde konuşma gelişmeden önce işitme kaybı olan hastalar (Prelingual- konuşma öncesi işitme kaybı olanalar). İkinci grup ise işitme cihazı ile veya cihazsız belirli bir seviyede işitmesi ve konuşması olup zamanla işitmesi azalan hastalardır (Postlingual- konuşma sonrası işitme kaybı olanlar).

Koklear implant için ülkemizde alt sınır olarak 12 ay (1 yaş) sınırı vardır. Yurtdışında ise bazı merkezlerde bu sınır 9 aya kadar düşürülmektedir. Üst sınır ise hastanın genel durumu uygun olduğu sürece bir kısıtlamamız yoktur.

SİZİ ARAYALIM

İşitme Kaybının Tespiti İçin Yapılan Testler

İşitme kaybının tam olarak tespit edilmesi ve seviyesinin belirlenmesi için birçok test yapılmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 25 yıldır ülke genelinde yeni doğan işitme taraması ile tüm bebekler işitme açısından taranmakta ve işitme taramasında testi geçemeyen bebeklere ileri testler yapılmaktadır. İşitme taramasında amaç işitme kaybı şüphesi olan bebeklerin tespiti ve bu bebeklerin 3. aya kadar işitme kaybının seviyesinin belirlenerek 6. aya kadar uygun yöntemlerle bir an önce sesle tanışmasının sağlanmasıdır.  Bunun için taramada işitme kaybı şüphesi tespit edilen bebeklere klinik ABR (BERA), otoakustik emisyon, timpanometri gibi birçok test yapılmaktadır. Yetişkin hastalara ve teste uyum sağlayabilen çocuk hastalara ayrıca saf ses odyometri testi yapılmaktadır. Bu testleri yapmamızın tek amacı işitme kaybı seviyesinin tam olarak belirlenmesidir.

Koklear implantı ameliyat süreci nasıl ilerler? Ameliyat nasıl gerçekleştirilir?

Ameliyattan önce bütün hastaların işitme testleri ve gerekli olan radyolojik tetkikler değerlendirilir ve koklear implant ameliyatı için uygun olup olmadığı değerlendirilir. Eğer hasta uygun bir aday ise anestezi hazırlığı ve ameliyat planlamasını yapılır.

Koklear implant ameliyatı genel anestezi altında kulak arkasından yapılan bir kesi ile yapılır. İşlem sırasında iç parçanın elektrot kısmı kulak kemiği içerisinde kokleaya (salyangoz), işlemci kısmı ise kulağın arka üst tarafına cilt altına yerleştirilir.  İç parçayı yerleştirildikten sonra çeşitli ölçümler yapılarak elektrotun çalışması kontrol edilir.

Ameliyattan sonrası hasta 1-2 gün hastanede takip edilir ve taburcu edilir. Kulak arkasına yerleştirilen dış parça, ameliyat bölgesi iyileştikten sonra ve ödem azaldıktan sonra yaklaşık 3-4 hafta sonra takılır.

Dış parça takıldıktan sonra hasta sesleri ne zaman duymaya başlar?

Dış parça takıldıktan sonra implant çalışmaya başlıyor ve işitme siniri uyarılarak ses, beyindeki işitme merkezine iletilir. Fakat implantın oluşturduğu ses bizim alışık olduğumuz ses yapısından farklıdır. Beyin implantın oluşturduğu sesi bir süre sonra yeniden kodlayarak mucizevi bir şekilde normal ses gibi algılamaya başlar. Bu süre kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Hastanın prelingual (konuşma öncesi) veya postlingual (konuşma sonrası) işitme kayıplı olması, işitme kaybının süresi, özel eğitim alması gibi birçok faktör bu süreyi etkilemektedir.

Bebekler ilk dokuz ay sesleri algılar ve sonra konuşmaya başlar. Koklear implanta da durum buna paralel seyretmektedir. Dış parçayı taktığımız zaman bebeği yeni doğmuş gibi kabul ediyoruz. Bunu takiben 6-9 ay sonra ses çıkarmaya başlıyor. Özellikle 2 yaşına kadar koklear implant uygulanan hastalarımız 2 yıl içinde yaşıtlarını yakalıyorlar ve normal bir konuşmaya sahip olurlar.

Koklear implant tek kulağa mı yoksa iki kulağa mı takılıyor?

Normal bir insanda işitme iki kulak sayesinde gerçekleştirilir. İnsanlarda iki kulağın olması sesin yönünün algılanması, gürültülü ortamlarda konuşmanın daha iyi anlaşılması gibi birçok avantaj sağlar. Bu nedenle koklear implantta da ideal olan çift taraflı kullanılmasıdır. Ülkemizde SGK işitme kaybı olan bebeklerde 48 aya kadar (4 yaş) çift taraflı koklear implant takılmasını karşılamaktadır. Daha ileri yaşlarda ise ikinci kulağa implant için hasta için özel izin alınması gerekmektedir. Bu izin alındıktan sonra ikinci implantı yapılabilir.

Tek taraflı işitme kayıplarında koklear implant takılabilir mi?

Tek taraflı işitme kayıplarında koklear implant uygulaması ile ilgili ülkemizde ve yurtdışında birçok çalışma vardır. Uygun hastalarda çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Özellikle aktif çalışma hayatının içinde olan veya eğitim çağında olan hastalarda koklear implant yaşam kalitesini arttırmaktadır. Bu nedenle tek taraflı işitme kayıplarında hastalarımıza koklear implant önerilmektedir.

Koklear implant hangi hastanelerde yapılmaktadır?

Koklear implant ameliyatının yapılabilmesi için öncelikle doğru tanı konulabilmesi ve ameliyat sonrası dönemde uygun ayarların yapılabilmesi için hastanenin uygun Odyoloji Merkezine sahip olması gerekmektedir. Bu merkezde standart ve özellikli testlerin yapılabilmesi gerekir. Ayrıca koklear implant ameliyatı özellikli bir ameliyat olduğundan cerrahi ekibin tecrübesi önemli bir faktördür. Bu nedenle ülkemizde koklear implant uygulaması için uygulama yapılabilecek hastanenin standartları belirlenmiş ve bu stadartlara sahip üniversite hastaneleri (devlet/vakıf) ve eğitim araştırma hastanelerine izin verilmiştir.   

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku