Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Göğüs Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Göğüs ağrısı birçok nedene bağlı olarak oluşabilirGöğüs ağrısı, keskin iğne batar-bıçak saptanır tarzda bir ağrı olabileceği gibi tam olarak tarif edilemeyen göğüste rahatsızlık hissi olarak birçok şekilde görülebilir. Bazen göğüs ağrısı ezilme veya yanma şeklinde olur. Bazı durumlarda, ağrı boyna, çeneye doğru ilerler ve daha sonra her iki kola doğru yayılır.

Birçok farklı durum göğüs ağrısına neden olabilir. Yaşamı tehdit eden nedenler ise kalp, damar ve akciğerlerle ilişkili olan göğüs ağrılarıdır. Göğüs ağrısı ciddi problemlere işaret edeceğinden derhal tıbbi destek almak çok önemlidir.

KALP HASTALIKLARINA BAĞLI OLUŞAN GÖĞÜS AĞRISI

Göğüs ağrısı genellikle kalp hastalığı ile ilişkilendirilse de, kalp hastalığı olan birçok kişi, göğüs ağrısını göğüste rahatsızlık hissi olarak tarif ederler. Kalp krizi veya kalp problemi ile ilişkili bu göğüs ağrısı aşağıdakilerden bir veya bir kaçı ile ilişkilidir.

*Göğüste basınç, yanma, ağırlık hissi

*Sırt, boyun, çene, omuzlar ve bir veya iki kola yayılan ezilme hissi

*Ağrı birkaç dakikadan daha uzun sürer, aktivite ile şiddeti artar

* Nefes darlığı

*Soğuk terleme

*Baş dönmesi veya güçsüzlük hissi

*Bulantı veya kusma

Kalp ilişkili göğüs ağrısı ile göğüs ağrısının diğer nedenlerini ayırt etmek bazen zor olabilir. Bununla beraber göğüs ağrısı aşağıdaki durumlar ile ilişkili ise kalp problemi ile ilgili olması daha az olasıdır

*Ağızda ekşi tat veya yediklerin ağza gelme hissi

* Yutma zorluğu

*Vücut pozisyonunu değiştirmekle artan veya azalan ağrı

*Öksürük veya derin nefes almakla şiddetlenen ağrı

*Göğse basmakla artan ağrı

*Uzun saatler süren göğüs ağrısı

 

Kalp ilişkili göğüs ağrısı nedenleri nelerdir?

 

 • Kalp krizi: Kalbi besleyen damarların sıklıkla kan pıhtısı ile tıkanması sonucu kalp kaslarının etkilenmesi sonucu meydana gelir. Özelikle yaşlı, diyabeti olan hastalarda bu ağrının şiddeti hafif düzeyde olabilir
 • Aort diseksiyonu: Kalpten çıkan aort atardamarının tabakalarından birinin yırtılması sonucu gelişen ve şiddetli ağrıya neden olan ölümle sonuçlanabilen acil bir durumdur.
 • PeriKardit ( kalp zarı iltihabı): Kalbi çevreleyen zarın iltihabi durumudur. Genellikle solunum veya yatmakla atan keskin bir ağrıdır

 

Göğüs kemiğinin arkasında olan yanma şeklindeki şikayetler mide ve kalp ile ilişkili olabilir. Bu nedenle kalp ile ilgili ağrılar mide rahatsızlığı ile karıştırılabilir.

 

 

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARINA BAĞLI GÖĞÜS AĞRISI

Sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar göğüs ağrısına neden olabilirler. 

 • Mide reflüsü: Mide asidinin yemek borusuna geçmesi sonucu göğsün arkasında yanma tarzında ağrı meydana gelir. Bu durum bazen kalp hastalıkları ile karışır.
 • Yutma Bozuklukları: Yemek borusu hastalıkları yutma güçlüğü ve ağrılı yutmaya neden olup göğüs ağrısına neden olurlar.
 • Safra kesesi veya pankreas sorunları: Safra kesesi veya pankreas iltihabı durumlarında karın ağrısının eşlik ettiği göğüs ağrısı olabilir.

 

KAS VE KEMİK HASTALIKLARINA BAĞLI OLUŞAN GÖĞÜS AĞRISI

Göğüs duvarında bulanan kas –kemik sistemine ait hastalıklar göğüs ağrısına neden olabilirler.

 • Kostokondrit: Göğüs bölgesindeki eklemlerin iltihabi durumudur. Özelikle dokunma ile ağrı şiddeti artar.
 • Kas Ağrıları: Fibromiyalji gibi hastalıklar kas ağrısına neden olup göğüs ağrısı oluştururlar.

 

AKCİĞER HASTALIKLARINA BAĞLI OLUŞAN GÖĞÜS HASTALIKLARI

Birçok akciger rahatsızlığı göğüs ağrısına neden olur.

 • Akciğer embolisi:  Akciger toplar damarına kan pıhtısı atması sonucu akciğer dokusuna kan akımı azalır.
 • Plörezi: Akciğeri çevreleyen zarın iltihabi durumudur. Bu durum özelikle nefes almakla veya öksürük ile artan göğüs ağrısına neden olur.
 • Pnömotoraks : Ani başlangıçlı, birkaç saat sürebilen nefes darlığının eşlik ettiği klinik bir durumdur
 • Pulmoner hipertansiyon: Akciğer damarlarındaki basınç yüksekliği olan bu durum göğüs ağrısına neden olabilir.

Diğer nedenler

 • Panik atak: Göğüste ağrı hissi, hızlı kalp atışı, hızlı nefes alıp verme, terleme, nefes darlığı, bulantı, baş dönmesi, ölüm korkusu gibi durumlar varsa bu durum panik atak ile ilişkili olabilir.
 • Zona hastalığı: Özelikle immün sistemimizde düşüklük olduğu durumlarda vücudumuzda uyku durumunda bulunan virüsün aktivasyonu sonucu göğüs ağrısı yaşayabiliriz.  

HANGİ DURUMLARDA HEKİME BAŞVURULMALIDIR?

Yukarıda belirtilen kalp ile ilişkili göğüs ağrısı olması durumunda derhal bir kalp doktoruna başvurulmalıdır. Özellikle eforla olan dinlenmekle dakikalar içinde geçen baskı-sıkışma-yanma– rahatsızlık hissi, her iki kola özelikle sol kola yayılan ağrı olması durumunda hekime gidilmelidir. Eğer ağrı istirahat halinde yeni başlangıçlı bir ağrısı ise hayati risk oluşturması sebebiyle vakit geçirmeden bir sağlık kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir.

Sonuç olarakgöğüs ağrısı kalp ile ilgili olabileceği gibi kalp dışı nedenlerle olabilir. Özelikle yukarıda belirttiğimiz gibi eforla olan dinlenmekle geçen baskı, sıkışma, rahatsızlık şeklinde olan veya ani başlangıçlı ağrıları önemsemek gerekmektedir. 40 yaş üzeri olan, ailesinde kalp damar rahatsızlıkları olan ve sigara kullanan, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, diyabeti olan kişiler göğüs ağrısını daha fazla önemsemeli ve acil olarak bir kalp doktoruna görünmelidir.

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku