Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Endoskopik Kulak Cerrahisi Nedir?

Kulak ameliyatları mikrocerrahi işlemlerdir ve bu ameliyatların yapılabilmesi için görüntüyü büyüten cihazlara ihtiyaç vardır. Bu nedenle uzun yıllardır kulak ameliyatları için ameliyat mikroskobu kullanılıyordu. Endoskopik kulak cerrahisi ise kulak ameliyatlarında mikroskop yerine endoskop kullanılarak cerrahi kesi olmaksızın kulak deliğinden kulak ameliyatlarının yapılmasıdır.

Kulak ameliyatlarında endoskopik yöntemlerin kullanılmasıyla birlikte ameliyat sonrası izler de yaşanmamaktadır.

Biruni Üniversite Hastanesi’nde  akademik ve tecrübeli doktorların  gerçekleştirdiği endoskopik kulak operasyonlarında başarılı  sonuçlar alınmaktadır.

ENDOSKOPİK KULAK AMELİYATININ AVANTAJLARI

Kulak ameliyatı gibi hassas cerrahilerde ameliyat mikroskobu belirli bir alanın görüntüsünü büyüterek o alanda hassas çalışmamızı sağlar. Fakat mikroskop ile görebildiğimiz alan dar bir alandır ve kulak gibi çok fazla kıvrımın ve boşlukları olan alanlarda cerrahi alanın görüntülenmesi için bazen sağlam dokularında çıkartılması gerekmektedir. Endoskopik kulak cerrahisinde kullandığımız endoskoplar ise geniş açıya sahip olduklarından daha az sağlam doku çıkartarak kulak içerisinde dokuların daha rahat görülmesini sağlıyor. Bunun sonucunda hastaların hastanede kalış süresi ve iyileşme süreleri kısalıyor. Ayrıca endoskopik kulak cerrahisinde ameliyat kulak deliğinden yapıldığından çoğunlukla kulak arkası veya kulak kanalında ek bir kesiye ihtiyaç olmuyor. Böylelikle ameliyat süresi kısalıyor ve hastalarda ameliyat yarası problemler gibi sorunlar oluşmuyor.

HANGİ KULAK AMELİYATLARI ENDOSKOPİK YAPILABİLİR?

Endoskopik kulak cerrahisi uygulamaya başladığımız ilk yıllarda tüp takılması ve timpanoplasti (kulak zarı tamiri) gibi nispeten daha basit ameliyatları endoskopik yöntemle yaparken günümüzde günlük cerrahi pratiğimizde yaptığımız kulak ameliyatlarının % 90’dan fazlası artık endoskopik yöntemle yapılabilmektedir. Yani timpanoplasti (kulak zarı tamiri), sınırlı mastoidektomi (kulak kemiğindeki hastalığın temizlenmesi), otoskleroz (kulak kemikçiklerinin kireçlenmesi), orta kulak tümörü ameliyatları gibi birçok ameliyatı artık endoskopik kulak cerrahisi yöntemi ile yapılmaktadır.

ENDOSKOPİK KULAK CERRAHİSİ AMELİYATLARI NASIL YAPILIR?

Kulak kemiği boşluklar, damarlar, sinirler ve ana yapıları barındıran karmaşık bir yapıya sahiptir. Son yıllarda kulak ameliyatlarında endoskop ön plana çıkmaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah bir eliyle endoskopu tutarak kulak içinde geniş bir görüş açışı elde eder. Diğer eliyle ise cerrahi işlemi gerçekleştirir. Hastaya ve doktora büyük bir konfor sağlayan endoskopik kulak ameliyatlarının tecrübeli ellerde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.  Endoskopik kulak ameliyatlarında tecrübeli doktorların gerçekleştirdiği operasyonlarda yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

ENDOSKOPİK KULAK AMELİYATINDAN SONRA HASTALAR HASTANEDE NE KADAR KALIR?

Endoskopik kulak ameliyatının hangi amaçla yapıldığı önemlidir. Kulak tümörü çıkartılan bir hasta ile çok daha basit bir cerrahi işlem yapılan hastanın hastanede kalma süreleri birbirinden farklıdır. Ancak genel olarak söylemek gerekirse, endoskopik kulak ameliyatlarında klasik yöntemlere göre iyileşme çok daha hızlı gerçekleştiği için hastaların hastanede kalma süreleri de daha kısadır.

KULAK BURUN BOĞAZ BÖLÜMÜNDE YAPILAN DİĞER TEDAVİLER

Koklear İmplant (Biyonik Kulak)

Baş-boyun Tümörleri Cerrahisi

Endoskopik Kulak Cerrahisi

Tiroid Cerrahisi 
Endoskopik Burun ve Sinüs Cerrahisi

Horlama Cerrahisi 

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatları

Rinoplasti 

ve tüm diğer tedaviler 

 

 
 
Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku