Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Beyin Tümörü Nedir? Tedavide Başarıyı Arttıran Faktörler Nelerdir?

Beyin Tümörü Nedir?

Beyin tümörü, beynin kendi dokusunda yer alan hücrelerin farklılaşarak kontrolsüz bir şekilde çoğalması ya da vücudun farklı bir yerinde var olan kanser hücrelerinin kan dolaşımı yoluyla beyine ulaşarak bu bölgeye yayılmasıyla oluşan bir hastalıktır.

Tüm tümörlerin % 3’ünü beyin tümörleri oluşturmaktadır, 20 yaş altında görülen beyin tümörleri bu yaş grubunda kansere bağlı ölümlerin en sık sebebidir.

Beyin Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

Çocukluk çağından ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta görülebilen beyin tümörü kafatası içinde basınç artışına neden olmaktadır. Bu basınç beynin görevini tam olarak yerine getirememesini sağlamakta ve hastalar çeşitli belirtiler göstermektedir. Özellikle, hastaların yaklaşık %60’ında görülen şiddetli ve uzun süre devam eden baş ağrısı önemli belirtilerden biridir. Beyin tümörleri baş ağrısının dışında bulantı, kusma, konuşma bozukluğu, kol ve / veya bacakta uyuşukluk-güç kaybı, nöbet, denge kaybı ve görme bozukluğu gibi semptomlara yol açabilir.

 

Beyin Tümörü Oluşumunda Risk Faktörleri Nelerdir? 

Her yıl yaklaşık 20.000 insanda beyin tümörü saptanmaktadır. Beyin tümörlerinin hepsi ölüm riski taşımasa da kontrol altında tutulması ve hastalığın tedavi süresince doğru müdahale yöntemlerinin kullanılması önemlidir. Beyin tümörü oluşumunda en önemli risk faktörü genetik ya da farklı bir deyişle aile öyküsüdür. Beyin tümörü oluşumunu tetikleyen bazı risk faktörleri bulunur. Irk, bu risk faktörlerinin başında gelir. Beyin tümörü, beyaz ırka sahip kişilerde daha yaygın görülür. Yaş da beyin tümörü ile alakalıdır. Beyin tümörü hemen her yaşta görülse de 10 yaşın altındaki çocuklarda ve 70 yaşın üzerindeki yetişkinlerde daha sık görülür. Bunların yanı sıra, radyasyona maruz kalmak, bazı hormonlar ve kimyasallar da beyin tümörü oluşumunda risk faktörleridir.

 

Kaç Farklı Beyin Tümörü mevcut? 

Tümörler iyi huylu (benign) ve kötü huylu (malign) olarak iki ana gruba ayrılırlar. İyi huylu tümörler kanser hücreleri içermeyen gruptur. Genellikle çıkartılabilirler, tekrarlamazlar ve etraftaki normal çalışan dokulara yayılıp onların fonksiyonlarını bozmazlar. İyi huylu beyin tümörlerinin iyi sınırları vardır ve cerrahi ile çıkartılabilirler. Ancak beyin içindeki diğer normal dokulara bası yaparak onların normal çalışmasını engelleyebilirler.

Kötü huylu beyin tümörleri kanser hücreleri içermektedir. Hayatı tehdit ederler. Hızlı büyürler ve etrafındaki normal dokulara yayılarak onların fonksiyon görmesini de engellerler. Genellikle tıpkı ağaçlar gibi etrafa kök salarak beslenmeleri için gerekli olan maddeleri sağlıklı beyin dokusundan çalarak ayakta kalırlar.

 

BEYİN TÜMÖRÜ TEDAVİSİNDE BAŞARIYI ARTIRAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Beyin Tümörleri Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Tedavi seçimini etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar tipi, yerleşim yeri, büyüklüğü ve hastanın durumudur. Çocuklar ve erişkinlerdeki seçenekler birbirinden farklıdır. Her hasta için ona özgü bir tedavi planı seçilir.

Birçok beyin tümöründe cerrahi ilk tedavi seçeneğidir. Mümkünse cerrah tümörün tamamını çıkartır. Ancak eğer etraf sağlam dokuya zarar vermeden tümörün tamamı çıkartılamıyorsa doktor tümörün mümkün olan kısmını çıkartır. Kısmi çıkarma kafa içi basıncını azaltacağı için hastanın şikâyetlerinin azalmasına ve radyasyon veya ilaçla hedeflenecek tümör dokusunun azalmasına yardımcı olur.

Bazı vakalarda tümör çıkartılamaz. Böyle durumlarda cerrah sadece biyopsi yapar ve tümörün küçük bir kısmını çıkartır. Çıkan kısım patolojiye yollanır ve mikroskop altında incelenerek kesin tipi öğrenilir. Bu tedavinin şekillendirilmesinde önemli bir bilgi kaynağıdır.

 

Beyin Tümörü Tedavisinde Başarıyı Artıran Faktörler Nelerdir?

Beyin tümörleri çoğu zaman sinsi seyreder ve klinik bulgular kafa içi basınç artışı ile birlikte kendini gösterdiği için tespit edildiğinde kitle büyümüş olur, bundan dolayı özellikle ilaç tedavisine rağmen geçmeyen baş ağrısı şikayeti olan kişilerin bu semptomu ihmal etmeden beyin cerrahisi hekimine başvurması başarıyı arttıracak en önemli faktördür. Günümüzde teknolojinin gelişimi ile kullanılan cihazlar ameliyat başarı şansını direk olarak etkilemektedir. Beyin tümörlerinde kullandığımız nöronavigasyon cihazı ile kitlenin yerinin tespiti artık çok kolay, bu teknoloji sayesinde çok küçük bir insizyon ile tümöre ulaşma sansı bulmaktayız, ayrıca ultrasonik cihazlarla normal beyin dokusuna zarar vermeden tümörün tamamını temizleme şansı bulmaktayız.

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku