Sağlığını Düşün”   D vitamini eksikliği; kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve kemik hastalıklarına davetiye çıkarır.

Alerjik Rinit – Saman Nezlesinden Korunmak

Alerjen dediğimiz alerjiye sebep olan maddeler değişik yollarla alerjiye neden olurlar. Cildimize değer temasla cildimizde tepkilere, kaşıntı ve kızarıklığa yol açabilirler. Burnumuza gelmesiyle hapşırma isteği, burun ve geniz akıntısına yani alerjik rinit (saman nezlesine) neden olurlar. Gözün konjunktiva tabakasına gelmesiyle gözlerde yaşarma, kızarma ve kaşıntıya göz nezlesine neden olurlar.

Alerjik rinit hastaları mukozada oluşan iltihaplanma nedenli bir rahatsızlıktır. Genetik hastalıklardan en sık görülen hastalık olarak ifade edilir. Alerjik maddelerin solunum yoluna yapışması sonucunda vücudun iltihabi reaksiyonları başlatmasıyla gerçekleşir. Alerjik yatkınlığı olan kişilerde sıklıkla alerjik rinit rahatsızlığına rastlanır. Alerjik rinit her yaşta görülür. Bu hastalık hastanın konforunu yaşam kalitesine oldukça etki etmektedir.

 

ALERJİK RİNİTİMİN BELİRTİLERİ NELER?

 • Burun akıntısı
 • Burun Tıkanıklık
 • Sık tekrarlayan kriz halindeki hapşırmalardır.

Gözde kaşınma ve sulanma

Baş ağrısı

Alerjik rinite sebep olan önemli etkenler ajanlar ev tozları, polenler, hayvan tüyleri, küf mantarları, gıdalar, ilaçlar şeklinde sıralayabiliriz.

Küf mantarları da polenler gibi alerjik reaksiyon göstermenize sebep olabilir. Ev içi ve ev dışında bulunan küf mantarları en çok ev içi bitkiler ve banyolardaki nemli ortamlarda yetişirler. Renkli ve kokulu çiçeklerde nadiren saman nezlesine neden olur. Alerjik rinit kişinin hayat kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir.

 

ALERJİK RİNİTTEN KORUNMAK İÇİN YÖNTEMLER

Öncelikle yapmanız gereken alerjik rinite neden olan etkenlerden uzaklaşmaktır. Çevresel faktörler çok fazla olduğu için korunmak oldukça zordur. Alınacak önlemler ile semptomlar hafifletilir ve daha konforlu bir yaşam sürülebilir. Toz olan yerlerden dumanlı mekânlardan uzak durmak saman nezlesi yaşayanlar için oldukça önem taşır. Bahar mevsimi gibi alerjilerin yüksek seyrettiği dönemlerde açık alanları tercih etmemek gerekir. Polenler en çok sabah saatlerinde salınır. Bu nedenle evin havalandırılması öğleden sonra yapılmalıdır.  İçerisinde çok fazla akar barındıran bazı ev eşyalarından uzak durmakta fayda vardır.  Bu eşyalar evde halı, kilim, battaniye şeklinde sıralanabilir.

SAMAN NEZLESİNİ AZALTMAK İÇİN 10 ETKİLİ YÖNTEM

 1. Hava Yağmursuz kuru ve rüzgâr varsa dışarıya çıkmak tercih edilmemelidir. Eğer dışarı çıkmak istiyorsanız yağmuru bekleyin çünkü havadaki polenleri yağmur temizler. A
 2. Çim biçme veya yabani ot temizliği gibi bahçe işlerinden uzak durulmalı çünkü bu tip faaliyetlerde alerjenler havaya karışır.
 3. Dışarıdan eve geldiğinizde kıyafetlerinizi değiştirin. Duş alarak deri ve saçlardaki alerjenleri temizlemeyi ihmal etmeyin.
 4. Bahar döneminde çamaşır havlu ve çarşafları dışarda kurutmayın.
 5. Dışarı çıkarken gözlük kullanmayı ihmal etmeyin. Alerjiye yatkın olan kişiler alerji maskeleri de tercih edebilirler.
 6. Yüksek miktarda polen olan bu dönemlerde şikâyetler başlamadan alerji ilaçları ile önlem almakta fayda vardır.
 7. Polen miktarı fazla olan ilk saatlerde dışarıda vakit geçirmemeye özen gösterin.
 8. İç ve dış mekanlarda cam açmak yerine düzenli bakımları yapılan polen filtreli klimalar kullanmayı tercih edin.
 9. Evde nem oranını dengeleyin. Nem oranı 60’ı geçmemelidir.
 10. HEPA filtresi olan vakumlu bir süpürge ile ev temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

 

 
 
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku
Kolon Kanserinin Belirtileri ve Tedavileri

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Kolon kanserinin sık görülen belirtileri arasında bağırsak alışkanlıklarında kabızlık veya ishal şeklinde değişiklik olması, dışkıda kan olması veya renginde koyulaşma olması,

devamını oku