Sağlığını Düşün”   D vitamini eksikliği; kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve kemik hastalıklarına davetiye çıkarır.

Kolon Kanserinin Belirtileri ve Tedavileri

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kolon kanserinin sık görülen belirtileri arasında bağırsak alışkanlıklarında kabızlık veya ishal şeklinde değişiklik olması, dışkıda kan olması veya renginde koyulaşma olması, karında şişkinlik, ağrı olması ve kansızlık sayılabilir. Kolon kanserlerinin çoğu, kalın bağırsakta ortaya çıkan küçük poliplerin büyümesi ve karakter değiştirmesi sonucunda gelişmektedir. Malesef küçük olan polipler/tümörler genellikle belirti vermemektedir. Yukarıda sayılan şikayetler oluşmaya başladığında ise polipler belirgin bir büyüklüğe ulaşmış olur. Bu poliplerin erken dönemde, uygun yöntemlerle saptanması ve çıkarılması ile kanser gelişmesi önlenebilir. Bu nedenle, asıl önemli olan erken dönemde kanser ve kanser öncüsü olan bu lezyonların saptanması ve böylece tedavi edilmesidir. Bu amaçla, kolon kanseri için düzenli taramalar yapılması elzemdir.

KOLON KANSERİ YADA POLİBİ SAPTANIRSA AMELİYATSIZ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Kolon kanseri aslında önlenebilen kanserlerden biridir. Dünya Sağlık Örgütü, 50 yaş ve üzerindeki herkesin, hiç risk faktörü olmasa da kolon kanseri taraması yaptırmasını önermektedir. Risk faktörü olan kişilerde tarama daha erken yaşlarda başlanmalıdır. Muhtelif tarama yöntemleri mevcuttur. Ancak en iyi yöntem kolonoskopi ile taramadır. Kolonoskopi poliplerin küçük iken saptanması ve çıkarılmasında en etkin yöntemdir. Kolonoskopi bir endoskopi yöntemi olarak kalın bağırsağın iç yüzeyinin kamera ile direk görülerek değerlendirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Uygun bağırsak hazırlığı/temizliği sonrasında bu konuda uzmanlaşmış gastroenterologlar tarafından yapılan kolonoskopide saptanan polipler, aynı seansta çıkarılır ve bunların büyüyerek kansere dönüşmesi engellenmiş olur. Böylece olası ileri kanser olgularında gerekecek büyük çapta ameliyatlar ve onkolojik tedaviler de önlenmiş olur. Kolonoskopi işlemi artık birçok merkezde anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Dolayısıyla sanılanın aksine, ağrılı ve hastaya sıkıntı oluşturan bir işlem olmaktan çıkmıştır.

Sonuç olarak, kolon kanseri önlenebilir bir kanser türüdür ve erken dönemde saptanması tedavide önemli değişiklik yaratmaktadır. Bu nedenle hiçbir riski olmasa bile, 50 yaş ve üzerindeki herkesin kolon kanseri için kolonoskopi ile tarama yaptırması hayati öneme sahip olduğundan kuvvetle önerilir.

Kolon Kanserinin Belirtileri ve Tedavileri

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Kolon kanserinin sık görülen belirtileri arasında bağırsak alışkanlıklarında kabızlık veya ishal şeklinde değişiklik olması, dışkıda kan olması veya renginde koyulaşma olması,

devamını oku
Çocuklarda Erken Yaşta Sünnet

Erkek çocuklarının penisin ön derisinin (prepisyum) cerrahi olarak çıkarılması işlemi olan sünnet binlerce yıldır çeşitli toplumlarda uygulanmaktadır. İslamiyetle birlikte Türk toplumlarında da uygulanmaya başlayan sünnette

devamını oku