Göğüs Hastalıkları

Göğüs Hastalıkları Bölümümüz bu daldaki hastalıkların teşhis ve tedavilerinde ileri teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak hastalarına en çağdaş hizmeti vermektedir. 

Göğüs Hastalıkları Bölümümüz bu daldaki hastalıkların teşhis ve tedavilerinde ileri teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak hastalarına en çağdaş hizmeti vermektedir. Göğüs Hastalıkları Bölümümüzde ayrıca sigara içen hastaların sigarayı bırakmalarına yönelik Sigara Bırakma Polikliniği hizmeti ve Uyku Apne Sendromunun teşhis ve tedavisi için Uyku Polikliniği hizmeti de verilmektedir.

 • Astım
 • Allerjik rinit
 • KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)
 • Pnömoni (Zatürre)
 • Tüberküloz (verem)
 • Uyku apne Sendromu
 • Pulmoner emboli
 • Bronşektazi
 • Akciğer kanseri
 • Kronik bronşit
 • Sigara Bağımlılığı
 • Solunum Enfeksiyonları

 

Göğüs Hastalıklarında Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Bronkoskopi

Ucunda ışık olan ince bir tüp aracılığıyla soluk borusunu ve büyük hava yollarını görmeye, biyopsi yapmaya ve sekresyon örneği almaya yarayan bir tetkiktir. Burun ya da ağızdan giriş yapılır. İşlem öncesi lokal anestezi uygulanacağı için hasta işlemi hissetmez.İşlem ortalama 30 dk sürmekte ve ayaktan gelen hasta işlemden 2 saat sonra hastaneden çıkış yapılabilmektedir.

Hangi şikayetlerde Bronkoskopiden faydalanılır?

 • Uzun süredir devam eden ve geçmeyen öksürük tablolarında
 • Öksürük sonrasında kanlı balgam ve kan tükürme durumunda
 • Akciğer grafisi ya da bilgisayarlı tomografide akciğer tümörü veya şüphesi varlığında,
 • İki haftadan uzun süren ses kısıklığında
 • Nefes darlığı sebebini açıklayacak bulguya rastlanmayan hastalarda
 • Göğüs travmaları ve yaralanmalarında
 • Bronşlarda biriken ve nefes almayı zorlaştıran sekresyon birikimini temizlemek için
 • Solunum yollarına kaçan yabancı bir cismi çıkartmak için

Astım

Nefes darlığı, öksürük, belli kokulara hassasiyet tanımlayan hastaların astım açısından tetkik edilmek üzere göğüs hastalıkları hekimine başvurması gereklidir. Solunum muayenesi, akciğer grafisi ve solunum testi gibi bir takım testlerin sonucu doğrultusunda tanı ve tedavi başlanabilir. Astımlı hastaların çoğunda alerjik şikayetler de bulunur. Gerekli önlemlerin alınması ve bazı durumlarda nefes açısı ilaçların yardımıyla astım tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

Allerji Deri Testi

Alerjiniz olup olmadığını belirleyen ve deride uygulanan testlerdir. Kısa sürede uygulanır, emniyetlidir ve sonuçları güvenilir olması nedeni ile en fazla tercih edilen alerji tanı yöntemidir.

Kimlere uygulanır?

Bu test hastanın astım, alerjik rinit (alerjik nezle), alerjik egzema, ürtiker ve besin alerjisi varlığı şüphesinde yapılır. Hastanın hangi maddele karşı alerjisinin olduğunu ortaya çıkarır.

Alerjiniz olup olmadığını belirleyen ve deride uygulanan testlerdir. Kısa sürede uygulanır, emniyetlidir ve sonuçları güvenilir olması nedeni ile en fazla tercih edilen alerji tanı yöntemidir.

Kimlere uygulanır?

Bu test hastanın astım, alerjik rinit (alerjik nezle), alerjik egzema, ürtiker ve besin alerjisi varlığı şüphesinde yapılır. Hastanın hangi maddele karşı alerjisinin olduğunu ortaya çıkarır.

Solunum Fonksiyon Testleri

Solunum fonksiyon testleri (SFT), bir kişinin havayı zamanla ilişkili olarak nasıl soluduğunu belirleyen yani akciğer işlevlerini sayısal olarak ölçen fizyolojik testlerdir. Solunum fonksiyon testleri “Spirometri” denen aletlerle yapılır. Bu test akciğer kapasitesini ve fonksiyonel durumunu objektif olarak ölçmeye yarar. Testin sonucu hızlı bir şekilde çıkar ve göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilir. Bu test ile Astım ya da KOAH tanısı konulabildiği gibi hastalığı derecesi de belirlenir. Akciğer hastalıklarını yanı sıra sigara içenlerde akciğer kapasitelerini ölçmek için, genel anestezi alacak hastaların ameliyat öncesi akciğer kapasitelerini değerlendirmek içinde solunum fonksiyon testleri yapılmaktadır.

Kimlere Solunum Fonksiyon Testleri Yapılır?

Solunum fonsiyon testleri; hışıtılı solunum, nefes darlığı ve öksürük varlığında, akciğer hastalığı yönünden risk taşıyan kişilerin taramasında ve tanısı konmuş KOAH, bronşial astım ve solunum kaslarını tutan hastalıkların seyri ve tedavisinde kullanılır.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

KOAH, genelde sigaraya bağlı olarak, havayollarında darlık gelişmesi sonucu oluşan nefes darlığı ile kendini gösterir. Ağır olgularda oksijen düşüklüğü ve solunum yetmezliği gelişir, bazı cihaz destekleri gerekir. Basit enfeksiyonlar bile bazen hastane yatışı gerektirecek boyutta ağır ataklara neden olur. Hastalığın evresine uygun olarak ve ilerlemesini önleyecek şekilde nefes açıcı tedavilerin ve koruyucu aşı uygulamalarının düzenlenmesi gereklidir. Göğüs hastalıkları uzmanı tarafından düzenlenen bireysel tedaviler ve düzenli kontroller ile ilerlemesi önlemek ve yaşam kalitesinde arttırmak mümkündür.

Pnömoni (Zatürre)

Pnömoni (zatürre) virüs, bakteri ve parazitlerin akciğere yerleşmesi neticesinde oluşan bir akciğer enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon sonucunda, alveol adı verilen, havayla dolu küçük akciğer keseciklerinin iltihaplanması ve damardan sızan sıvıyla dolmasına neden olur.
Belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı, aniden gelen baş dönmeleri, üşüme, titreme, soluma bozuklukları, sırt ağrısı, yorgunluk ve dalgınlık hissi, az idrara çıkma, öksürük ve yüksek ateş yer alır.

Enfeksiyona bağlı ölümler arasında ise birinci sırada yer alan zatürreden, erken teşhis ile kurtulabilirsiniz.

Tüberküloz (Verem)

Verem, mycobacterium tuberculosis (Koch basili) adındaki bir bakterinin neden olduğu bulaşıcı ve iltihabi bir hastalıktır. Çoğunlukla akciğerlerde ortaya çıkan bu hastalık nadir de olsa diğer organları tutabilir. Genelde akciğer veremi olarak bilinir. Bu bakteri vücuda girdikten sonra hemen hastalık oluşturmayabilir. Vücut direncinin düşmesi gibi çeşitli sebeplerden dolayı bu bakteri daha sonra vereme neden olabilir.

Uyku Apne Sendromu ve Uyku Testi

Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), uyku sırasında üst solunum yolunun tekrarlayıcı tıkanma durumunu tanımlar. Solunumun durması ve oksijenin düşmesine neden olduğundan erken tanı ve tedavisi önemli bir hastalıktır. Kilolu, kısa ve geniş boyun yapısına, geri yerleşimli çene yapısına sahip kişilerde daha sık izlenir. Hastalar çoğu zaman yakınları tarafından fark edilen horlama ve uykuda nefes durması, boğulma gibi şikayetlerle başvurur. Hastalar gündüzleri yorgun uyanma ve gündüzleri aşırı uykululuk tarifler. Tiroid bozuklukları, diyabet, kolesterol yüksekliği ve hipertansiyon gibi metabolik bir takım hastalıklar uyku apneye eşlik edebilir ve uyku testi yapılması için uyarıcı olabilir.

OSAS tanısı, uyku testi (polisomnografi) aracılığıyla, bir gece uyku laboratuarında kaydedilen uykunun hekim tarafından detaylı değerlendirilmesiyle konur. Tanı ve tedavi sürecini göğüs hastalıkları uzmanı, kulak burun boğaz uzmanı ve diş hekimleri beraber yürütmektedir.

Kimlerde Uyku Apne Sendromundan Şüphelenilmelidir?

Uyku esnasında kişilerde aşağıdaki şikayetler varsa uyku apne sendromu ihtimali düşünülmelidir.

Bu şikayetler:

 • Horlama,
 • Tatminsiz uyku ve sabah dinlenememiş olarak uyanma,
 • Uykuda boğulma hissi,
 • Solunum durması,
 • Gece terlemesi (özellikle baş ve boyun bölgesinde)
 • Sabah baş ağrıları,
 • Gündüz uyuklama hali ve uyuma isteği,
 • Konsantrasyon güçlüğü ve hafızada azalma,
 • Gece sık idrara çıkma,
 • İmpotans (iktidarsızlık),
 • Depresyon ve sinirlilik,
 • Çarpıntı ve hipertansiyon

Uyku Apne Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Uyku apne sendromunun kesin tanısı için polisomnografi dediğimiz uyku testi’nin yapılması gereklidir.

Sigara Bağımlılığı ve Bırakılması

Sigara, dünya çapında ölüme neden olan hastalıklar için büyük bir risk faktörü olarak tanımlanmaktadır. Kalp damar hastalıkları, KOAH ve akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türü ile yakın ilişkilidir. İçindeki nikotin bağımlılık yapıcı etki gösterirken, eşlik eden zararlı yanıcı gazlar hücreleri tahrip eder. Düşük nikotinli, mentollü, light sigaralar, elektronik sigaralar ve nargile de en az standart sigara kadar zararlıdır. Sigara içen kişinin kendi sağlığı yanı sıra yanındaki kişilere, ailesine ve çocuklarına da zarar verdiği ve ayrıca çocuklara rol modeli olduğu unutulmamalıdır. Sigarayı bırakmak imkansız değildir. Uygun kişilerde bir takım ilaç (Champix, Zyban) ve nikotin tedavileri yanı sıra davranışsal tedaviler göğüs hastalıkları uzmanları tarafından uygulanmaktadır.

Bölüm Doktorları

Prof. Dr. Mustafa YAMAN

Göğüs Hastalıkları

Prof. Dr. Sinem İLİAZ

Göğüs Hastalıkları