Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırma

Okul öncesi çocuklarda büyüme ve gelişme çok hızlı olduğundan pek çok besin öğesine olan gereksinim yaşamının diğer dönemlerine oranla daha fazladır. Bu nedenle bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme kadar, iyi geliştirilmiş beslenme alışkanlıkları edinmek de çok önemlidir. Çünkü sağlıklı beslenme çocuğun bedensel, sosyal ve duygusal gelişmesi ve davranışları üzerinde önemli bir rol oynamaktadır.

ÇOCUKLARA SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İÇİN ÖNERİLER

Aile ile sofraya oturulmalı, besinleri çocuğun kendi kendine yemesi için çocuk cesaretlendirilmelidir. Eğer iki yaş civarı ve annesi tarafından beslenen bir çocuk söz konusu ise  her kaşıktan sonra  ağzının  bez ile silinmesi  çocukların  sevmediği  ve  yemekten  uzaklaştırıcı  bir tutum  oluşturacaktır.

 

Sofrada önlük takmak istemeyen iki yaş civarındaki çocuklara zorla önlük takılmamalı, lekelenmesine izin verilebilecek rahat kıyafetlerle olmalarına dikkat edilmelidir.

 

Sofrada sadece çocuk değil ailenin diğer bireyleri de cep telefonu ile uzun süre ilgilenmemeli ve çocuğa davranış olarak doğru örnek olunmalıdır.

 

Çocuğun kullanacağı çatal ve kaşık sivri olmamalı, uçları künt fakat besini tutabilecek özellikte olmalıdır.

 

Kola, gazlı diğer içecekler, kahve ve çay,  cips ve abur cubur tüketimi olmamalıdır.

 

Çikolata ve şekerli gıdaların olabildiğince az haftada iki üç kez tercihen öğün sonrası tüketilmesine izin verilmelidir.

 

Bal ve demir açısından zengin üzüm pekmezi ve keçi boynuzu pekmezi  kahvaltıda  tatlı  seçeneği  olarak

 

Günlük protein ve demir ihtiyacı için 2 köfte büyüklüğünde kırmızı et, tavuk eti, balık eti tüketmelidir.  Yine protein içeriği bakımıdan zengin mercimek, kuru fasulye, nohut gibi kuru baklagiller haftada üç dört  kez küçük porsiyonlar  şeklinde almalıdır.

 

Gerekli vitamin ihtiyacının giderilmesi için ara öğünlerde şeftali, incir,  kayısı, elma gibi lif   içeriği  yüksek  iki kez meyve veya havuç  salata  gibi  çiğ sebzelerin  verilmesi uygundur.

 

Beslenme planlarındaki karbonhidratlar enerji ihtiyaçlarını giderecek porsiyonlarda olmalıdır. Bulgur pilavı, erişte,  pirinç pilavı, haşlama veya fırınlanmış patates, günde 4-5 dilim ekmek çocukların ihtiyacı olan karbonhidrat miktarını karşılamaktadır.

 

Halk arasında “vücut  için faydalı  barsak  bakterileri” olarak  adlandırılan  probiyotikler besinler ile alındığında, barsak  florasını  düzenler. Barsaklarda çoğalarak hastalık yapıcı  mikroorganizmaların  çoğalması  Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de rolleri vardır.  Bu nedenle tarhana çorbası,  kefir,  ev yapımı yoğurt probiyotik  içerik  bakımından  zengin başlıca  yiyeceklerdir. Çocukların beslenme planında her gün kefir ve yoğurt önerilmektedir.

 

Omega-3 yağ asitleri, beyin gelişimi ve kalp damar sağlığı açısından önemli olan esansiyel yağ asitleridir. Vücut tarafından üretilemeyen esansiyel yağ asitlerinin çocuklarda besinlerle alınması gerekmektedir. Somon, istavrit, hamsi gibi balıklar türlerinde, ceviz ve fındık Omega-3 üç  açısından zengin  gıdalardır.

 

Ceviz, fındık, fıstık gibi sert taneli  kuruyemişler  üç  yaşından  önce, aspirasyon ve boğulma riski  nedeni  ile toz haline  getirilerek  besinlere eklenmelidir.  Üç yaşından sonra  ise olabildiğince  ebeveynlerin gözü  önünde denetimli  verilmeli, hareket  halindeki  araç  içinde veya  fiziki koşturmalı  oyunlar esnasında  beslenmenin bu  tip kuruyemişlerin soluk  borusuna kaçarak boğulma  riski  yaratabileceği unutulmamalıdır.

 

Bir-altı yaş grubu çocukları kapsayan okul öncesi dönemi “oyun çocuğu” dönemi olarak da adlandırılmaktadır. Bu dönemde ilk yaştan itibaren çocuk giderek bağımsızlık kazanmaya başlar, aile içinde çocuk değişmeye başlayan bir birey haline gelir. Bu sayısız gelişme ve değişme döneminde çocuğun yeme alışkanlıkları da doğrudan veya dolaylı olarak ailenin, özellikle anne ve babanın beslenme alışkanlıklarından etkilenir. Anne babanın bu dönemde çocuklara kazandıracağı sağlıklı beslenme alışkanlığı ileriki yaşamını şekillendireceği için büyük öneme sahip.

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku