Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

BLEFAROPLASTİ | Göz Kapağı Estetiği

Blefaroplasti halk arasında bilinen adıyla göz kapağı estetiği yaşın ilerlemesi ve yerçekimi etkisiyle göz kapağının gevşemesi ve aşağıya doğru sarkmasıyla meydana gelebilmektedir. Bu durum kozmetik olarak rahatsız edici olduğu gibi ilerleyen aşamada özellikle üst kapaktaki sarkmalar göz kapağının açılmasını engelleyerek görmeyi de azaltabilir.

Blefaroplasti  üst ve alt kapakta uygulanabilen, göz çevresi dokularının gerdirildiği, sarkmış kas dokusunun çıkarıldığı ve iyileşme süreci bakımından yüz güldürücü bir işlemdir.

Bu ameliyatta sarkan cilt dokusu ve yine yaşla birlikte fıtıklaşan yağ dokusu çıkartılarak cilt kıvrımlarına uygun şekilde sütüre edilir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Üst kapak için yaklaşık 30 dakika süren işlem çoğunlukla lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bazı hastalarımız da yine zamanın etkisiyle oluşan kaşlarda düşme meydana gelmektedir. Bu durumda browpexy dediğimiz kaş kaldırma ameliyatı üst kapak blefroplasti ile kombine edilerek genel anestezi altında yaklaşık 1 saat sürede gerçekleştirilir. Alt kapak blefaroplasti işlemi ise genel anestezi altında yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.

 

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli? 

Ameliyat öncesinde eğer kullanılıyorsa aspirin ve türevi kan sulandırıcıların bir hafta öncesinden kesilmesi; sigara, alkol ve bitki çayı tüketiminin yine bir hafta öncesinde  kesilmesi iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Hasta ameliyat sonrası aynı gün taburcu edilerek ameliyat sonrasında sütür alanlarına buz uygulaması önerilir. İlk  hafta kapaklarda ödem ve morluk görülmesi normal olarak karşılanır.

Hasta ameliyattan en fazla üç gün sonra günlük yaşamına dönebilir. Ameliyat sonrası göz kapatılmaz. Yaklaşık bir ay içinde kapak kıvrım yerlerinde bulunan sütür izleri kaybolmaya başlar. İyileşme süreci hastalar arasında farklılık gösterebilir.

 

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) kaç yaşında yapılır?

Özellikli bir yaş grubu olmamakla birlikte göz kapaklarında yaşlanma belirtileri sıklıkla 30 yaş ve üzerinde kişilerde görüldüğünden operasyon genellikle bu dönemden sonra tercih edilmektedir.

Hem fonksiyonel hem de kozmetik olarak hastanın hayat kalitesini arttıran Göz kapağı Estetiği (Blefaroplasti) bir göz hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilerek görme ve göz yaşı fonksiyonlarının detaylı incelenmesi gerekir.

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku