Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Akıllı Lens Nedir?

Akıllı lens ( Göz içi Lens ) ya da tıbbi adıyla Trifokal lens olarak adlandırılan yapay mercektir.  Akıllı lensler görme sorunu yaşayan hastalarda büyük konfor sağlar ve ömür boyu görme problemini ortadan kaldırır. Akıllı lens ya da mercekler katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastalara ve  ileri derecede hipermetrop olan ya da yüksek miyopi nedeniyle lazer olamayan, yakın gözlüklerinden erken yaşta kurtulmak isteyen

Bu lensler adlarından da anlaşılabileceği gibi üç mesafede yani yakın, orta ve uzak mesafede gözlüksüz net görüş sağlamaktadırlar.

Her insanın gözünün içerisinde doğal bir lens yani mercek bulunur.  Elastik ve saydam bir yapıya sahip olan lensler yaşın ilerlemesi ile birlikte esnekliğini kaybeder ve deforme olur.  Bunun sonucunda yakına odaklanamaz, şekil değiştiremez ve net bir görüş sağlanamaz. Yapısı bozulmuş olan doğal lensin yerine gözün içine Akıllı lens tıbbi adıyla Trifokal lens adı verilen yapay bir mercek yerleştirilerek hem yakın, hem uzak, hem de orta mesafede net görüş sağlayarak görme kusurlarımızı gidermiş oluruz.

Böylece hastaların yaşam kalitelerini yükseltmekle beraber hayatlarında da konfor sağlamaktadır.

 

Yakın görüş bozukluğu nedir?

Kırk yaşından sonra gözümüzün içindeki lens elastikiyetini kaybeder. Bu nedenle yakını görememe başlar ve yakın gözlüğü takmamız gerekir. Yakın görüş bozukluğu (presbiyopi) yaşın ilerlemesi ile birlikte artarak devam eder. Hastalar yakın gözlüğü kullanmak zorunda kalırlar. Yakın gözlüğü hem kullanımı pratik olmadığından, hem de bir yaşlılık belirtisi olduğundan pek çok kimse tarafından tercih edilmemektedir.

 

Yakın görüş bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Yakın görüş bozukluğu için gözlük ya da kontakt lens kullanmak mümkün. Ama bunları kullanmak istemiyorsanız, akıllı (trifokal) lens ameliyatı olabilirsiniz.

 

Herkes akıllı lens ameliyatı olabilir mi?

Akıllı lens ameliyatı; kataraktı olanlara ya da 40 yaş sonrası yakın gözlüğü takmak istemeyenlere uygulanır.
Trifokal (akıllı) lens ameliyatı her göze uygun değildir. Bu ameliyat için gözün Kappa ve Alfa açısı denen açılarının uygun olması ve ayrıca gözün kontrast duyarlılığının da yeterli seviyede olması gerekmektedir.

 

AKILLI LENS KİMLERE ÖNERİLİR?

Akıllı mercek tedavisinde amaç,  doğuştan var olan ve artık işlevini yitirmiş mercek yerine yapay bir mercek uygulayarak hastanın görme kalitesini arttırmaktır. Akıllı mercek takılan hastalar ameliyattan sonra gözlüksüz kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon izleyebilir. Böylelikle hastanın yaşam kalitesi artmış olur. Akıllı mercek;

40 yaşını aşmış uzak yakın ya da ara mesafelerde görme sorunu yaşayan hastalara;

Kornea kalınlığı uygun olmadığı için lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksek olan hastalara;

Ayrıca daha önce lazer operasyonu geçirmiş ve göz içi lenslerindeki deformasyon nedeniyle görme azalması, uzağı veya yakını görememe sorunu yaşayan hastalarda da akıllı lens uygulaması yapılabilir.

AKILLI LENS (MERCEK) KALICI MIDIR?

Halk arasında akıllı lens olarak bilinen Trifokal Lensler, bir kere yapılacak olan ameliyatla gözün içine yerleştirilir ve kişi hayatının sonuna kadar bu lensi kullanır.

 AKILLI LENS NASIL UYGULANIR?

Akılı lens uygulamasında öncellikle gözler yıkanarak dezenfekte edilir ve ameliyata hazırlanır. Ameliyat yaklaşık 15-20 dakika sürer.  Lokal anestezi ile yapılan işlem sırasında hasta ağrı ya da acı hissetmez. Akıllı lens uygulaması

Gözün içinde yapısı bozulmuş doğal lens çıkarılır ve yerine akıllı lens yerleştirilir.  Ameliyat sonrası göz bandajlanarak hasta taburcu edilir. Bir gece göz bantlı kalır ve ertesi gün yapılan kontrolde gözden bandaj çıkarılır. Hasta aynı gün görmeye başlayarak günlük yaşantısına daha konforlu bir şekilde sürdürebilir.

Birkaç gün içinde diğer göze de aynı işlemler uygulanır.

 

AKILLI LENS KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

Ayrıntılı göz muayenesi ve tetkikler sonucunda, gözün trifokal lens uygunluğu belirlenir. Uygun olmayan gözlere trifokal lens konması hem iyi bir görüş elde edilmesini engeller, hem de kalıcı ışık yansımalarına yol açabilir. Sarı nokta hastalarında, diyabete bağlı retina hasarı olan hastalarda, açık ya da gizli şaşılığı olanlarda,  kornea şeklinin bozulmasına bağlı hastalıklarda akıllı lens uygulaması doğru değildir.

 

AKILLI LENS SONRASI NE ZAMAN GÜNLÜK HAYATA DÖNÜLÜR?

Ameliyat sonrası ilk gece gözde şeffaf plastik bir koruyucu ile uyunur. Ertesi gün bu koruyucu çıkarılır ve göz kontrolü sonrasında günlük hayata geri dönülebilir. İlk birkaç gün göz bebeğinin ameliyat sırasında damla ile genişletilmesine bağlı olarak geçici bir bulanık görme olur. Birkaç gün içerisinde görme netleşir. Bir ay boyunca göz damlası kullanımı gerekir.

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku