Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

6 Adımda Bel Ağrısı Önleme

Biruni Üniversite Hastanesi uzmanlarından bel ağrısı çeken hastalara sağlık tavsiyeleri

 1. Doğru Oturuş Pozisyonu Seçin
  Bel ağrısının en büyük nedenleri arasında oturuş pozisyonu yer almaktadır. Yanlış oturuş pozisyonu ile eklemlerin zorlanması, kaslar basınca maruz kalması gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde ağrılar meydana gelmektedir.  Bu nedenle doğru oturuş pozisyonunu seçmelisiniz. Özellikle masa başı işlerinizde dik oturmaya özen göstermelisiniz.
 2. Egzersizi ihmal etmeyin
  Bel ağrısını önlemenin en iyi yollarından biri sürekli ve doğru yapılan egzersizlerdir. Kaslarınızı ve eklemlerinizi güçlendiren egzersiz kan dolaşımınızı da arttırırmaktadır.
 3. Bilimsel olmayan tedavilerden kaçının
  Kulaktan dolma ve internette yer alan tedavi metodlarından uzak durun. Bu tür bilimsel olmayan tedavi metodlarının bel ağrısına faydası olmadığı gibi aksine kötü sonuçlara yol açabilir.
 4. Ağır yük taşımaktan kaçının
  Bel ağrısına yol açan en büyük etkenlerden bir diğeri de ağır yük taşınmasınıdır. Hangi yaş grubunda olursanız olun ağır kaldırmak ileride büyük rahatsızlıklara yol açabilir. Hiç bir şey sağlınızdan değerli değildir. İşiniz gereği de olsa ağır yükleri çalışma arkadaşlarınız ile birlikte taşıyın.
 5. Eğilirken dikkat edin
  Çok sık eğilmek bel kısmınızda baskıyı arttırır ve kas ağırları oluşturur. Bu nedenle eğilirken vücudunuzun ağırlığını dizlerinize ve bacaklarınıza yükleyin.
 6. Sigaradan uzak durun
  Sigaranın zararı vücudunuza zararları saymakla bitmez. Bu zararlardan biri de bel ağrısıdır. igara içen kişilerde bel ağrısı görülme oranı üç kat fazladır. Sigarayı bıraktığınızda bel ağrınız azalcaktır.

Eğer bel ağrınız uzun süredir devam ediyorsa mutlaka bir uzmana gözükmelisiniz. Uzun süreli bel ağrısı ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku