fbpx

Check Up Merkezi

Check-Up nedir?

Check-Up, her bireyin belirli aralıklarla sağlığını korumak için yaptırması gereken sağlık taramasıdır. Check up, yani dönemsel sağlık taraması ile hiçbir şikayeti olmayan kişilerde, gizli kalmış ve ileride hastalığa yol açabilecek problemlerin saptanması ve önleyici tedbirlerin alınmasını sağlar.

Çağımızın hastalıkları olan kalp damar hastalıkları, kanser, hipertansiyon gibi pek çok erken ve doğru tanı, yaşam süresi ve kalitesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan yıllarca gizli ilerleyen, bunun yanında beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da erken teşhisin ve düzenli tedavinin önemi büyüktür.

Check-Up kimlere önerilir?

Kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, prostat hastalıkları ve kanser riski taşıyan kişilerde düzenli aralıklarla sağlık taraması önerilmektedir. Karaciğer hastalığı, meme, rahim, kalın bağırsak, mesane ve prostat gibi sık görülen bazı kanserlerin de erken teşhisi hayati önem taşımaktadır. Unutulmaması gerekir ki, pek çok hastalık erken dönemde fark edilirse, uygulanacak tedavinin başarısı da o denli fazla olmaktadır. Bu nedenle yılda bir kez yaptıracağınız check-up ile sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Hangi aralıklarla Check-Up yapılmalıdır?

Sağlıklı bir kişinin yılda bir kez check up yaptırması önerilmektedir.  Özellikle erken belirti vermeyen yani klinik olarak kişide henüz şikayete yol açmayan risklerin anlaşılmasında sağlık taraması öne taşır.

Sizi Arayalım

Bilgi ve Randevu için iletişim formunu doldurun sizi arayalım!

Check-Up Aşamaları Nelerdir?

  • Hekim tarafından yapılacak detaylı fizik muayene risk faktörleri değerlendirlir ve uygun check –up programı seçilir.
  • Kan testleri ile kişinin metabolik, hormonal, hematolojik durumu belirlenir.
  • Radyolojik tetkikler ile organların görüntülenmesi yapılır, gerekli görüldüğü halde ileri teknolojinin kullanıldığı testler de check up programına eklenilir.
  • Fonksiyon testlerinde ise kalp ve solunum sisteminin durumu ölçülür.
  • Endoskopik görüntüleme işlemlerinde amaç, özellikle mide bağırsak sistemine doğrudan ulaşmak ve gerekirse örnek alabilmektir.
  • Son olarak hekim ile değerlendirme görüşmesi yapılarak, sonuçlar incelenir ve varolan tedavi planı oluşturulur.