Sağlığını Düşün”   D vitamini eksikliği; kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve kemik hastalıklarına davetiye çıkarır.

Kalp Kapağı Hastalıklarında “HAYAT KURTARAN” Yöntem TAVİ

İlerleyen yaşlarda meydana gelen aort kalp kapağı hastalıkları kişinin yaşamını büyük ölçüde tehdit eden sağlık sorunları arasında yer alıyor. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bu hastalıklara ameliyatsız müdahale edilebiliyor.

TAVİ NEDİR?

TAVİ (Transcatheter Aortic Valve Implantation) açık kalp ameliyatı yapılmadan, kateter yöntemi kullanılarak kalbe aort kapağı takılması işlemidir. TAVİ yöntemi ile hastanın göğsü açılmadan kalbe kateter yolu ile ulaşılır, daralmış olan kapak genişletilir ve genişletilmiş bölgeye yeni bir biyolojik kapak yerleştirilir.

Açık ameliyat riski taşıyan 75 yaşın üzerindeki hastalarda ve böbrek, akciğer, karaciğer yetmezliği gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerde kullanılan en güvenli yöntemdir.

TAVİ yöntemi Dünyada ve Türkiye’de aort kapağı ameliyatlarında uygulanan en güncel ve başarılı tedavi yöntemidir.

TAVİ Hakkında Herşey

TAVİ İŞLEMİ KİMLERE UYGULANIR?

İleri yaş hastalarında, Açık ameliyat riski taşıyan hastalarda, Genel anestezi alması sakıncalı hastalarda, Kalp hastalığı yanında böbrek, akciğer ve karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalığı olan hastalarda bu yöntemin uygulanması önerilmektedir.

TAVİ İŞLEMİNDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR

TAVI işleminden önce hastaya ekokardiyografi çekilmesi önerilir. Kapağın çapı, kireçlenme yoğunluğu, aorta başlangıcında yapılan ölçümler ve kalbin kasılma gücünün değerlendirilmesi en önemli basamaktır.

Ayrıca koroner damarların anjiyografi ile mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Aynı zamanda kateterizasyon yapılarak aort kapağa yönelik ölçümler yapılmalıdır. Koroner arterlerde darlık var ise önceden tedavi edilmelidir. Stent uygulanma olasılığı varsa TAVI işleminden bir süre önce stent uygulanması, daha sonra ikinci seansta kapak yerleştirilmesi önerilmektedir.

TAVİ İŞLEMİ NASIL UYGULANIR?

Tavi işlemi Anjiyo Laboratuvarında gerçekleştirir. Öncellikle; anestezi ekibi, hastayı değerlendirir ve anestezi yöntemine karar verir. Hasta uyutulduktan sonra kasık atardamarından girilerek kateter yardımı ile kalbin aort kapağına ulaşılır. Kalbe iletilen kataterle kapağın yerleştirilmesi gereken noktaya ulaşıldıktan sonra büyük bir stent üzerine monte edilmiş kapak o bölgeye yerleştirilir. EKO eşliğinde yapılan işlem sonrası hastaya anjiyo uygulanarak kapağın doğru yerleştirildiğine ve iyi çalıştığına karar verildikten sonra işlem sonlandırılır.

İŞLEM SONRASINDA HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ NE KADARDIR?

TAVI işleminden sonra hastalar odalarına alınır ve 2-3 gün hastanede takip edilir. Genellikle yoğun bakım takibi gerekmez. Hasta günlük hayatına 1-2 hafta içerisinde döner. Ancak kapak değişimi yapılan hastaların düzenli olarak ilaç kullanması ve doktor kontrollerini ihmal etmemesi gerekmektedir.

 

 
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku
Kolon Kanserinin Belirtileri ve Tedavileri

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Kolon kanserinin sık görülen belirtileri arasında bağırsak alışkanlıklarında kabızlık veya ishal şeklinde değişiklik olması, dışkıda kan olması veya renginde koyulaşma olması,

devamını oku