Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Kahvenin Tansiyona Etkisi | Dost Mu Düşman Mı?

Kahvenin kalp sağlığı üzerine etkisi uzun zamandır tartışılan bir konu; antioksidan özelliği ve konsantrasyonu artırması ve dinçlik hissi vermesinin yanında uyku problemleri, hazımsızlık, kalp ritmini düzensizliği ve kan basıncını dengesizleştirdiğini konusunda tartışmalar devam etmektedir.

Kahve dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olmasına rağmen, düzenli tüketimin kardiyovasküler sağlık üzerindeki uzun vadeli etkisi hakkında çok az şey bilinmektedir

ÖLÜM RİSKİNİ AZALTIR

Kahve içmek; kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm risklerinden koruduğu kadar, kanser ve Alzheimer hastalığına bağlı ölüm risklerinde de önemli azalmalara neden olur. 2021 yılında Avrupa Kardiyoloji Kongresinde açıklanan yaklaşık 450 bin kişi üzerinde yapılan çalışma büyük yankı uyandırdı. Bu çalışma kalp hastalığı teşhisi konmamış bir popülasyonda düzenli kahve tüketiminin kardiyovasküler etkilerini sistematik olarak değerlendiren en büyük çalışmadır.

 

Öncelikle bu çalışma kahve tüketiminin güvenli olduğunu gösterdi. Kahve tüketiminin 15 yıllık takipte ölümlerde artışa sebep olmadı. Aksine günde 3 fincana kadar olan tüketimde felç, kalbe bağlı ölüm  riski ciddi düzeyde azalmıştır.

.Bu çalışma, normal kahve alımı ile  kalp krizi, felç ve ölüm arasındaki ilişkiyi araştırdı. Çalışmaya, işe alım sırasında kalp hastalığı belirtisi olmayan Birleşik Krallıktaki 468.629 katılımcı dahil edildi. Yaş ortalaması 56.2 idi ve %55.8’i kadındı.

Katılımcılar normal kahve alımlarına göre üç gruba ayrıldı: Yok (düzenli olarak kahve tüketmeyen, %22,1), hafif-orta (günde 0,5 ila 3 fincan, %58.4) ve yüksek (3’ten fazla) bardak/gün, %19,5).

Araştırmacılar, ortalama 11 yıllık bir takipte günlük kahve tüketiminin felç, kardiyovasküler ölüm ile ilişkisini araştırdılar.  Kahve içmeyenlerle karşılaştırıldığında, hafif ila orta düzeyde tüketim, %12 daha düşük tüm nedenlere bağlı ölüm riski, kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskinin %17 daha düşük saptandı.

Araştırmacılar, potansiyel altta yatan mekanizmaları incelemek için, ortalama 11 yıllık bir takip boyunca günlük kahve alımı ile kalp yapısı ve işlevi arasındaki ilişkiyi analiz ettiler. Bunun için, kardiyak yapı ve fonksiyonun değerlendirilmesinde altın standart olarak kabul edilen kardiyak manyetik rezonans görüntüleme (MRI) uygulanan 30.650 katılımcının verilerini kullandılar. Görüntüleme analizi, düzenli olarak kahve içmeyen katılımcılarla karşılaştırıldığında, günlük tüketicilerin daha sağlıklı büyüklükte ve daha iyi işleyen kalplere sahip olduğunu gösterdi. Bu, yaşlanmanın kalp üzerindeki zararlı etkilerini tersine çevirdiğini göstermiştir.

Bulgular, günde 3 fincana kadar kahve tüketiminin olumlu kardiyovasküler sonuçlarla ilişkili olduğunu gösteriyor. Altta yatan mekanizmaları açıklamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, gözlenen faydalar kısmen kardiyak yapı ve işlevdeki olumlu değişikliklerle açıklanabilir. Özetle kahvenin faydaları kalp ve damar kaynaklı ölüm riskini büyük ölçüde azaltır.

KALP RİTMİNİ DÜZENLER

Çalışmalar, kafeinin kalp atım hızı düşük, kalp rahatsızlığı olan veya kalp krizi geçiren insanlar için bazı durumlarda sorun yaratabileceğini söylüyor. Ancak araştırmalar, düzenli bir kahve içicisi için, yani günlük ortalaman 3 fincana kadar kahve içen birisi için olumsuz etki yaratmadığını gösteriyor. Kafein vücuda girdiğinde, sempatik sinir sistemini uyarıyor. Bu, kan basıncının yükselmesine, adrenalinin salınmasına neden oluyor; kalbin daha sert ve daha hızlı atmasını sağlıyor. Bu durumda kalp işleviniz zaten idealden azsa, bu gerçek bu sorun için bir reçete olabilir.

VÜCUTTAN FAZLA SUYUN ATLMASINI SAĞLAR

Kafeinin, idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle, magnezyum, potasyum ve B vitaminleri gibi hayati olan ve suda çözünebilir besinlerin kaybına sebep olabilir ve daha güçlü idrar söktürcüler aynı riskleri taşır. Ancak vücutta ödemi bulunan hastalar için kahve güzel bir içecektir.

YÜKSEK KAN BASINCI OLANLAR DİKKAT ETMELİDİR
Çalışmalar düzenli kahve tüketiminin kan basıncı üzerine etkisinin olmadığını gösterse de yüksek tansiyonunuz varsa, kahvenin ve dolayısı ile kafeinin bir risk oluşturabileceği unutulmamalı. Tansiyon yüksekliği olan hastalar, kan basıncınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız, kahve içerken daha dikkatli olunmalıdır.

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku