Enfeksİyon Hastalıkları ve Klİnİk Mİkrobİyolojİ

Enfeksiyon hastalıklarının çeşitliliği ve tüm organları tutabilme özelliği nedeniyle; tanı için ayrıntılı anamnez, ayrıntılı muayene ve tanıya yönelik tetkikler gerektirir.

Doğru tanı ve doğru tedaviyle tam şifa ile sonuçlanan hastalıklar büyük çoğunluğu oluşturmaktadır.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ’nin alanına giren hastalık yelpazesi geniş ve insan yaşamında çok fazla yer kaplar. Nerede ise herkes yaşamları boyunca en az bir kez bu bölümle ilgili bir sıkıntıdan hekime başvurur. Enfeksiyon hastalıklarının çeşitliliği ve tüm organları tutabilme özelliği nedeniyle; tanı için ayrıntılı anamnez, ayrıntılı muayene ve tanıya yönelik tetkikler gerektirir.

Doğru tanı ve doğru tedaviyle tam şifa ile sonuçlanan hastalıklar büyük çoğunluğu oluşturmaktadır. Tedavi başarıları yüzde yüze yakındır.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlığının alanına giren hastalıklar;

 • Bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin yapmış olduğu hastalıkların tamamı,
 • Ateşli hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları,
 • Solunum yolu enfeksiyonları, grip, ishaller,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, şüpheli cinsel ilişki sonrası taramalar,
 • Beyin ve omurilik enfeksiyonları (menenjit, ensefalit vb), ,
 • Eklem iltihapları , yumuşak doku ve kemik enfeksiyonları,
 • Yoğun bakım enfeksiyonları, cerrahi alan enfeksiyonları,
 • Diyabetik ayak enfeksiyonları,
 • HIV, AIDS, sifilis,
 • Sarılıklar (hepatitler), tifo, bruselloz, tüberküloz vb. hastalıklar,
 • Seyahat sonrası enfeksiyonlar, seyahat aşıları, erişkin bağışıklama (aşılama), seyahat hekimliği danışmanlık hizmeti

Hastane sayılarının artışı, hastane yatışlarının çoğalması, hastane giriş-çıkışların ve doğal olarak hasta ziyaretlerinin çoğalması, antibiyotik kullanımındaki fazlalıkla ilişkilendirilen hastane enfeksiyonları; enfeksiyon kontrol stratejilerinin tam uygulanmasıyla engellenebilmektedir. Yataklı tedavi kurumlarının kalite göstergeleri arasında birinci sıraya yerleşen ‘’hastane enfeksiyonlarını minimuma indirme’’ hedefine bu konuda titizlikle çalışan bir Enfeksiyon Kontrol Komitesi (İKK) ile ulaşılır.

Bu komite; yataklı tedavi kurumları enfeksiyon kontrol yönetmeliği ve bilimsel prosedürlere (CDC: Center Disease Control and Prevention) göre düzenli olarak her ay toplanmaktadır. Hastanemizde antibiyotik kullanımının kontrolü ve takibi İKK tarafından yürütülmektedir. Ayrıca bir enfeksiyon kontrol planı İKK tarafından devamlı surette güncellenerek uygulanmaktadır.

Enfeksiyon tanısına yönelik laboratuvar hizmetlerinin tama yakını en son teknolojilerle hastanemiz laboratuvarında mevcut olup bizzat Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı tarafından yapılan vizitelerle sonuç verilmektedir. Böylelikle hasta hem klinik hem de laboratuvar açısından aynı hekim tarafından takip edilmiş olmaktadır.

Bölüm Doktorları

Uzm. Dr. Moumperra CHRALOGLOU

Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji