böbrek nakli merkezi

Kronik böbrek hastalığı, ilerleyici bir hastalıktır ve süreç içerisinde SDBH (son dönem böbrek hastalığı) aşamasına kadar ilerler. SDBH olan yani böbreklerin çalışma yüzdesi %15 ml/dk nın altına düşen hastalarda renal replasman tedavilerinden  ( böbrekleri yerine koyma tedavisi) birisi  uygulanmaktadır.

Kronik böbrek hastalığı, ilerleyici bir hastalıktır ve süreç içerisinde SDBH (son dönem böbrek hastalığı) aşamasına kadar ilerler. SDBH olan yani böbreklerin çalışma yüzdesi %15 ml/dk nın altına düşen hastalarda renal replasman tedavilerinden  ( böbrekleri yerine koyma tedavisi) birisi  uygulanmaktadır. Bu tedaviler diyaliz tedavileri ve böbrek naklidir.

Son dönem böbrek hastalığı olan kişilerde hasta ömrü ve hayat kalitesi açısından en üstün tedavi yöntemi böbrek naklidir.

Böbrek nakli (renal transplantasyon), başka  bir kişiden alınan sağlıklı böbreğin ameliyatla hastanın vücuduna yerleştirilmesi işlemidir. Böbrek ölen bir kişiden (kadavradan) veya canlı sağlıklı bir kişiden alınabilir. Böbrek nakli, canlı vericiden yapılırsa kişinin sağlıklı ve yeterli iki böbreğinden birisi hastaya nakledilir. Böbrek nakli olan hasta ve canlı böbrek vericisi de tek böbrek ile vücudun gereksinimlerini karşılayabilir.

Canlı verici olarak seçilebilecek kişiler , hastanın 4. derece dahil olmak üzere akrabaları , eşi  ve etik kurul onamı alınmak sureti ile tanıdıklarıdır.

Hastanın kendi böbrekleri çoğunlukla yerinde bırakılır. Yeni böbrek hastanın kasık bölgesine yerleştirilir. Böbrek nakil operasyonu sonrasında hasta genellikle 7-10 günde taburcu edilir. Nakledilen böbreğin hastanın vücudu tarafından reddedilmesini önlemek için hastaya bağışıklık sistemini baskılayıcı özel ilaçlar başlanır.

Taburculuk sonrası hastanın ömür boyu ilaç tedavisi devam eder ve  belirli aralıklarla böbrek nakli konusunda tecrübeli uzman hekimler tarafından poliklinik takipleri yapılır. 

Bölüm Doktorları

Doç. Dr. Halil ERBİŞ

Genel Cerrahi

Op. Dr. Ertan EMEK

Genel Cerrahi

Op. Dr. Ender ANILIR

Genel Cerrahi

Uzm. Dr. Banu ERKALMA ŞENATEŞ

Nefroloji

Prof. Dr. Mehmet İlke BÜGET

Anestezi ve Reanimasyon

Uzm. Dr. Moumperra CHRALOGLOU

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Prof. Dr. Sinem İLİAZ

Göğüs Hastalıkları

Prof. Dr. Ahmet BELCE

Biyokimya

Dr. Öğr. Üyesi Sultan TURAN EROĞLU

Psikiyatri

Prof. Dr. Ayşe ARALAŞMAK

Radyoloji

Prof. Dr. Cüneyt KOÇAŞ

Kardiyoloji

Sezen TURGUT

Böbrek Nakli Koordinatörü