Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Yüzyılın Hastalığı Obezite

Hareketsiz yaşam şekli, sağlıksız beslenme gibi nedenlerle Dünyada ve ülkemizde obezite her geçen gün büyük bir hızla artıyor.   Yüzyılın hastalığı olarak kabul edilen obezite ve tedavi yöntemleri ile ilgili Biruni Üniversite Hastanesi Uzmanları önemli bilgiler verdi.

 Obezite nedir?

Obezite hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının sonucunda vücut yağ oranının artması ve bu oranın tehlikeli seviyelere gelmesidir. Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan herkes obez kabul edilir.

İnsanlar genellikle “obez” tanısını reddederler veya obez olma kriterlerine uyduklarının farkında olmazlar. İstatistikler bu rahatsızlığın aslında küresel bir problem olduğunu ve farkındalığın mutlaka arttırılması gerektiğini gösteriyor.

Böbrek rahatsızlıkları, şeker, kolesterol, uyuyamama, kronik yorgunluk hatta depresyon gibi ciddi problemler obezite ile beraber ortaya çıkabilir. Yaşam standardını büyük ölçüde düşüren bu rahatsızlıklar başlamadan önce aşırı kiloların önüne geçilmelidir.

TÜP MİDE AMELİYATI

Midenin yüzde 80’i bu operasyon ardından alınmış olur ve mide ince bir tüp
şekline benzer bir hal alır. Diğer cerrahi yöntemlere göre daha kolay yapılan tüp mide ameliyatı midenin besin alma kapasitesini büyük oranda azaltır. Bu yöntem açlık ve tokluk hissini yaratan hormonları doğrudan etkileme özelliğiyle diğer yöntemlerden ayrılır. Literatürdeki diğer ismi “Laparoskopik Sleeve Gastrektomi”dir.

Bu operasyonun ardından hastaneden ayrılma süresi diğer yöntemlere göre daha kısadır. Komplikasyonu az ve konforlu bir yöntemdir.

TÜP MİDE AMELİYATI KİMLERE UYGULANABİLİR?

18-65 yaş arası, vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan, ameliyata girmesine engel olacak herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan herkese tüp mide ve gastrik bypass ameliyatları yapılabilir.

18 yaş altı hastaların ameliyatı çok nadirde söz konusu olabilir fakat böyle bir durumda ameliyattan önce ebeveynlerin onayı alınır.

Hastanın ameliyata engel olabilecek herhangi bir psikolojik sorunu veya alkol bağımlılığı söz konusu ise ilgili branş doktorlarından ameliyat onayı alınır ve operasyon gerçekleştirilir.

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Ameliyat sonrasında hastaya özel olarak hazırlanan 1 yıllık diyet programına uyulması çok önemlidir.

Hastanın beslenme programı düşük karbonhidrat, yüksek protein içerir.

Ameliyat sonrası dönemde sıvı ağırlıklı ve besleyici gıdalar ile beslenir. Daha sonra beslenme programı aşamalar halinde değiştirilir.

Hasta, yiyecekleri çok çiğnemeli ve hazmı kolaylaştırmalı. Ayrıca su tüketiminde hassas olarak doktor ve diyetisyenin önerilerine göre davranmalıdır.

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku