Sağlığını Düşün”   D vitamini eksikliği; kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve kemik hastalıklarına davetiye çıkarır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tıbbi adı Laparoskopik Sleeve Gastrektomi olan Tüp mide (gastrik sleeve) ameliyatı laparoskopik (kapalı) olarak karnın üzerinde küçük delikler açılması ile bu deliklerden kamera yardımı ile midenin %80 ile %85 alınması ile gerçekleştirilmektedir. Mide küçültme ameliyatı ile yüzde 80’i alınmış olan mide,  ince bir tüp şekline benzer bir hal alır. Diğer cerrahi yöntemlere göre daha kolay yapılan tüp mide ameliyatı midenin besin alma kapasitesini büyük oranda azaltır.

Tüp mide ameliyatından sonra mide hacminin küçülmesinin yanı sıra mideden salgılanan açlık hormonları da azalarak yemeğe karşı istek azalır, beyin daha az açlık hisseder yani tüp mide ameliyatı hormonlar üzerinde de etki ederek bütüncül kilo kontrolü sağlar. Bu operasyonun ardından hastaneden ayrılma süresi diğer yöntemlere göre daha kısadır.

 

Tüp mide ameliyatı komplikasyonu az ve konforlu bir yöntemdir. Ancak hekim deneyimi yüksek olan ve donanımlı merkezlerde yapılması gereklidir. Tüp mide ameliyatı ile ciddi kilo kaybıyla orantılı olarak başka ciddi hastalıkların da iyileşmesi mümkündür. Cerrahi teknik olarak kolay ve kısa süren bir ameliyattır.

 

TÜP MİDE AMELİYATI KİMLERE UYGULANABİLİR?

18-65 yaş arası, vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan, ameliyata girmesine engel olacak herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan herkese mide küçültme ameliyatı olarak bilinen tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass ameliyatları yapılabilir.

18 yaş altı hastaların ameliyatı çok nadir de olsa söz konusu olabilir fakat böyle bir durumda ameliyattan önce ebeveynlerin onay alınarak, hastanın fiziksel ve psikolojik durumu değerlendirilir ve ameliyat kararı verilebilir.

Hastanın ameliyata engel olabilecek herhangi bir psikolojik sorunu veya alkol bağımlılığı söz konusu ise ilgili branş doktorlarından ameliyat onayı alınır ve operasyon gerçekleştirilir.

 

TÜP MİDE AMELİYATI ÖNCESİ HAZIRLIK NASIL YAPILIR?

Hastalar genellikle ameliyat gümünden 1 gün önce hastaneye yatış yapar ve çok kapsamlı tetkiklerden geçmektedir. Tüp mide ameliyatına engel olabilecek mide ülseri, kalp rahatsızlığı gibi sorunların olup olmadığı değerlendirilir. Eğer engel olabilecek bir durum varsa giderilerek hasta cerrahiye uygun hale getirilir. Bunun yanında diyet uzmanları, psikoloji ve psikiyatri uzmanları da hastayı kontrol edip ameliyata uygun olup olmadığını değerlendirmektedir. Ameliyattan sonra da hastanede kalma süresi 3 gündür.

TÜP MİDE AMELİYATI RİSKLİ BİR AMELİYAT MIDIR?

Her karın içi ameliyatta bulunan riskler bu ameliyatlarda da mevcuttur. Ameliyattan sonra mide dikiş alanından karın boşluğuna küçük sızmalar yaşanabilmekte ancak bu çok düşük bir ihtimaldir. Hızlı yapılabilen, anestezi süresi kısa olan ve anesteziye bağlı olabilecek komplikasyon oranlarının bu nedenle daha az olduğu bir cerrahi yöntemdir. Bütün dünyada en çok uygulanan obezite cerrahisi tekniğidir. Bu sebeple doğru doktor seçimi, ameliyat öncesi için olduğu kadar ameliyat sonrası süreç için de önemlidir.

TÜP MİDE AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Tüp mide ameliyatı süresi genellikle 30 – 90 dakika arasında (ortalama bir saat) değişmektedir. Hastanın fizyolojisine ve anatomik yapısına göre bu süre farklılık gösterebilmektedir.

TÜP MİDE AMDELİYATO SONRASI HASTALAR NORMAL YAŞAMLARINA NE ZAMAN DÖNER?

Ameliyattan sonra hastanede kalma süresi ortalama 3 gündür. Ameliyatı başarılı geçen ve kendisini iyi hisseden hastalar tercihlerine göre ameliyattan bir hafta sonra gün sonra iş hayatlarına dönebilmektedir.

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASINDA BESLENME PROGRAMI NASIL OLMALIDIR?

Ameliyat sonrasında hastaya özel olarak hazırlanan 1 yıllık diyet programına uyulması çok önemlidir. Hasta operasyon öncesine göre daha az kalori alacağı için yediklerinin besleyici değerlerinin yüksek olması gerekir. Yağlı, şekerli yiyecekler, yüksek kalorili içecekler gibi sağlıksız besinlerin tüketilmesi zayıflamayı engeller. Hastanın beslenme programı düşük karbonhidrat, yüksek protein içerir.

Ameliyat sonrası dönemde sıvı ağırlıklı ve besleyici gıdalar ile beslenir. Daha sonra beslenme programı aşamalar halinde değiştirilir.

Hasta, yiyecekleri çok çiğnemeli ve hazmı kolaylaştırmalı. Ayrıca su tüketiminde hassas olarak doktor ve diyetisyenin önerilerine göre davranmalıdır.

Daha az yemek yenmesiyle bağlantılı olarak kan değerlerinde düşüklük görülebilir. Bunun önüne geçmek için hastaya vitamin ve mineral destekleri verilir.

TÜP MİDE AMELİYATLARINDA KİLO VERME NASIL GERÇEKLEŞİR

Tüp mide ameliyatında mide yemek borusunun devamı gibi tüp haline getirilerek hacmi küçültülür. Midenin hacminin küçülmesinin yanında açlık hormonu salgılanması da önemli ölçüde azalır. Midenin hacim olarak küçülmesi hem de açlık hormonunun daha az salgılanması iştahı etkiler. İştahı azalan, çok çabuk doyan ve daha az beslenme ihtiyacı hisseden hastalara ameliyat sonrası beslenme kurallarına uyduğunda hedeflenen kilo kaybı kalıcı olarak gerçekleşir.

TÜP MİDE AMELİYATININ AVANTAJLARI NELERDİR?

İlaç, diyet veya fiziksel aktivite ile kilo veremeyen hastalar tüp mide ameliyatı ile kalıcı bir şekilde kilo verebilmektedir. Bu yöntem insan anatomisine en uygun yöntem olduğundan ameliyat riski oldukça düşüktür.

Bu yöntem ile obeziteye bağlı gelişen diyabet, hipertansiyon vb. hastalıkların da önemli ölçüde iyileştiği görülmektedir.

TÜP MİDE AMELİYATLARINDA BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Tüp mide ameliyatı başarısını etkileyen faktörler vardır.  Tüp mide ameliyatının ardından yaşanabilecek komplikasyonlar için donanımlı bir hastanenin tercih edilmesi önemlidir.  Kullanılan malzemenin kalitesi ve ameliyatın deneyimli hekimler tarafından yapılması ameliyat başarını etkiler. Bunun yanı sıra ameliyat sonrası takip de sağlıklı kilo verme sürecinde önem taşır.

 

TÜP MİDE AMELİYATI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR?

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Spora Başlanabilir?

Ameliyat sonrası erken dönemde ağır spor yapılması tavsiye edilmemektedir. Hasta; vücut yapısı, mevcut sağlık problemleri,  yaşı ve spor alışkanlıklarına göre yaklaşık 1,5 ay sonra aktif spor hayatına dönebilir. Ancak mutlaka doktor tavsiyesi ile spora başlamalıdır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Tüp mide ameliyatlarında genellikle kapalı yani laparoskopik yöntem kullanılır. Hastanın durumuna göre laparoskopik cerrahide kullanılan delik sayısı değişebilmektedir. Her bir delik 1-1,5 cm. civarındadır ve delikler estetik yöntemlerle kapatılır. Tüp mide ameliyatından sonra çok küçük bir iz kalabilir ancak bu izler estetik anlamda sorun oluşturmaz.

Tüp mide ameliyatlarında saç dökülmesi yaşanır mı?

Tüp mide ameliyatında sonra nadir olarak saç dökülmesi yaşanabilmektedir.  En önemli nedeni de protein eksikliği ve vitamin yetersizliğidir. Saç dökülmesi durumunda hastanın kan değerleri kontrol edilir ve eksik olan değerler için takviye destek verilir.

Hastalar ideal kilolarına ne zaman döner?

Hastalar beslenme programlarına uyduklarında 1-2 yıl arasında ideal kilolarına kavuşurlar. Bu durum hastanın ne kadar kilo fazlalığı olduğu ile ilgilidir. Örneğin 40 kg’den fazla olan kişilerin kilo verme süreci 1 yılı geçebilmektedir.

Ameliyattan sonra ne zaman hamile kalınabilir?

Tüp mide ameliyatı sonrasında hamile kalma süreci, hastaya göre değişmekle birlikte, kilo kontrolü sağlandıktan sonra genellikle ameliyattan en az 12-18 ay sonra önerilir.

Kolon Kanserinin Belirtileri ve Tedavileri

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Kolon kanserinin sık görülen belirtileri arasında bağırsak alışkanlıklarında kabızlık veya ishal şeklinde değişiklik olması, dışkıda kan olması veya renginde koyulaşma olması,

devamını oku
Çocuklarda Erken Yaşta Sünnet

Erkek çocuklarının penisin ön derisinin (prepisyum) cerrahi olarak çıkarılması işlemi olan sünnet binlerce yıldır çeşitli toplumlarda uygulanmaktadır. İslamiyetle birlikte Türk toplumlarında da uygulanmaya başlayan sünnette

devamını oku