Saç Ekimi Merkezi

Günümüz dünyasında saç dökülmesi oldukça yaygın bir sorun haline geldi ve 50 yaşına kadar nüfusun %85’inden fazlasını etkiliyor. Günde 100’den fazla saç telini kaybetmek endişe kaynağı haline gelir ve saç dökülmesi özgüveninizi olumsuz etkiler.

Saç, ilk izlenimi yaratan, kişiliğiniz ve tarzınızı yansıtan imajınızın temel unsurlarından biridir. Ancak günümüz dünyasında saç dökülmesi oldukça yaygın bir sorun haline geldi ve 50 yaşına kadar nüfusun %85’inden fazlasını etkiliyor. Günde 100’den fazla saç telini kaybetmek endişe kaynağı haline gelir ve saç dökülmesi özgüveninizi olumsuz etkiler.
Yaşlanma ile birlikte, yaşam tarzınıza bağlı olarak diğer birçok faktör saç dökülmesini tetikleyebilir. Genetik, hormonal dengesizlikler, yetersiz beslenme, ilaçlar, stres, zararlı saç ürünleri ve kirlilik uzmanların dikkate aldığı nedenlerden bazıları. Bu nedenle, altta yatan neden teşhis edilip doğru şekilde tedavi edildiğinde, saç dökülmesinin durma ve saçların yeniden çıkma olasılığı vardır.
Saç ekimi, donör bölgeden saç köklerinin alınarak saç derisinin kel olduğu kısmına yani alıcı bölgeye nakledildiği bir ameliyattır. Ameliyatı gerçekleştirmek için neşter veya punch greft aletleri gibi çeşitli gelişmiş araçlar ve teknolojiler kullanılır. Daha sonra çıkarılan saç kökleri, alıcı bölgenin küçük deliklerine yerleştirilir. Saç ekimi çok başarılıdır ve doğal görünen saçlara ihtiyaç duyan insanlar arasında giderek artan kanıtlar vardır.

Saç ekimi için doğru aday mıyım?

Saç ekim operasyonun kişiye özel bir işlem olduğu ve herkes için uygun olmayabileceği bilinmelidir. Bir karar vermeden önce uzmanlardan yardım almak ve ihtiyacınıza yönelik çözüm için size en uygun tedavi metodunun bildirilmesi gerekmektedir.
Saç ekimi operasyonu olmaya karar vermeden önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var: Uygun adayların donör bölge başın arka ve yan kısımlarında sağlıklı saç büyümesine sahip olmaları gerekir. Saç rengi ve dokusu kozmetik sonucu etkileyebilir.
Saç dökülmenizden önce sahip olduğunuz kapsama hiçbir zaman sahip olamayacağınızı anlamak önemlidir, ancak ameliyat ince bölgeleri kamufle edebilir ve size daha fazla dolgunluk verebilir. Gerçekçi beklentiler ile saç ekim operasyonuna karar veriyorsanız, fiziksel olarak sağlam ve iyileşmeyi etkileyebilecek bir sağlık probleminiz yok ise saç ekimi için doğru bir aday olabilirsiniz.

FUE tekniği nedir?

2000’li yılların başında kullanılmaya başlayan FUE tekniği oldukça başarılı ve memnuniyet uyandırıcı sonuçlar vermiştir. FUE saç ekimi yönteminin önceki saç ekim yöntemlerine göre en önemli farkı, ense bölgesindeki saç köklerinin çizgisel bir kesi oluşturulmadan tek tek toplanmasıdır. Greft toplama işleminde küçük punch uçları kullanılarak foliküler ünite çevresinde küçük kesiler oluşturulur, saç kökleri tek tek toplanır ve saç dökülmesinin meydana geldiği bölgeye ekilir. FUE yöntemi ile yapılan saç ekimi işleminde donör bölgede kesi olmadığı için dikişe gerek yoktur ve bu nedenle kalıcı bir iz oluşmaz.

DHI tekniği nedir?

Özel bir kalem ile uygulanan DHI tekniği direkt saç ekimi uygulaması olup, Choi kalem tekniği veya tıraşsız saç ekimi gibi isimlerle de anılmaktadır.
Temelde FUE tekniğine dayanmakla birlikte DHI saç ekimi kısmen yeni bir saç ekimi tekniği olarak değerlendirilmektedir. FUE ile en büyük farkı DHI saç ekiminde saç kökleri ekilmeden önce kanal açılmasına gerek olmamasıdır. DHI Choi kalem tekniği ile gerçekleştirilen saç ekiminde donör bölgeden alınan greftler direkt olarak alıcı alana nakledilir.

 

Safir FUE tekniği nedir?

Safir tekniği olarak bilinen saç ekimi tekniği aslında FUE metodunun safir saç ekim bıçaklarıyla karakterize edilmesidir. Safir iğne uçları ile 0,8 – 1,5 mm arasında değişmekle birlikte spesifik boyutu her hastanın saç yapısına göre ayarlanır.


Hangi saç ekim yöntemi benim için uygun?
FUE, DHI veya Safir saç ekimi teknikleri profesyoneller ve hastalar arasında FUE günümüzde en yaygın ve en az invaziv saç ekimi tekniğidir. Her ne kadar herhangi bir yönteme ilişkin karar doktorunuzun rehberliğinde verilecek olsa da vakanızın gerekli tüm detayları analiz edilmeli ve paylaşılmalıdır.

Saç ekiminden ne kadar süre sonuçlar görünür?

Çoğu durumda, hastalar saç ekimi prosedürünün sonuçlarını ameliyattan altı ila dokuz ay sonra göreceklerdir. İşlemden iki ila sekiz hafta sonra ekilen saçların tamamının döküleceğini unutmamak çok önemlidir. Bu normaldir ve beklenir. Ek olarak, işlemden sonraki üçüncü ayda saçlar, ekimden öncekinden daha da ince görünebilir. Yine, bu normal ve beklenen bir durumdur. Bu dönemde saç kökleri, sağlıklı saçlar yetiştirmek için gerekli besinleri ve malzemeleri bir kez daha toplamak için vücudunuzun altyapısıyla bağlantı kurdukları kış uykusu ve köklenme evrelerindedir. Bu aşamada doktorunuzun önerdiği ilaç ve şampuanları kullanarak saçınıza yardımcı olabilirsiniz.

Saç ekimi işleminin yan etkisi var mı?

Tecrübeli bir doktor tarafından organize edilen nitelikli bir saç ekim ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonun her hangi bir olumsuz sonucu bulunmamaktadır. Kalifiye sağlık personeli, modern tıbbi araç ve tekniklerin kullanımı ile olası komplikasyon riskleri minimize edilmektedir. Operasyon bölgesinin çevresinde enfeksiyon, kabuk veya irin drenajı, saçlı deride ağrı, kaşıntı ve şişlik, folikülit olarak da bilinen kıl köklerinin iltihaplanması, ameliyat yerlerinin çevresinde bir miktar kanama, bir miktar his kaybı olası komplikasyonlardır. Saç ekimi işlemi sırasında ağrı veya acı hisseder miyim? FUE saç ekimi işlemi lokal anestezi uygulandığında ağrısızdır. FUE saç ekimi işlemi, diğer işlemlere göre daha az girişimsel ve kapsamı sınırlı olmasına rağmen tıbbi bir işlemdir. Bu nedenle, çoğu hasta tarafından genellikle sivrisinek ısırığı olarak tanımlanan hafif düzey acı hissedilebilir. Bunu hafifletmek ve deneyimin olabildiğince sorunsuz geçmesi için hastaya damar yolu aracılığı ile sedasyson veya lokal anestezi sağlanır.

Yeni saçlarım tamamen doğal görünecek mi?

Yıllar içinde geliştirilen saç ekimi teknikleri, sonuçların şaşırtıcı doğal görünümlü seviyelere yükseltilmesine yardımcı olmuştur. Sonucun doğallık seviyesi saç ekimi ekibinin beceri ve deneyimine bağlı olsa da operasyon sonrası görünümününüz doğal saç çizginizin tekrar oluşturulması ile gençlik yıllarınızdakine yaklaşacaktır.

Saç ekiminden önce nasıl bir hazırlık süreci geçirmeliyim?

Operasyon öncesi sağlıklı hissediyor olsanız bile rutin kontrollerinizi yapmanız önerilmektedir. Var ise kronik rahatsızlıklarınız (diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları v.s) için ekibi bilgilendirmeniz hayati önem taşır. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar ve takviyeler (aspirin, kan sulandırıcı, antidepresan, multi vitamin v.s.) var ise bunları operasyon ekibine bildirmeniz ve yönlendirmelerine uymanız önemlidir. Saç ekimi öncesi son 3 gün alkol ve sigara tüketimine ara vermeniz tavsiye edilmektedir. Bir ay öncesinden kafa derinize uygulayacağınız 10-30 dk. arası rutin masaj kan dolaşımını arttıracak ve iyileşme sürecinize katkı sağlayacaktır. Ekim öncesi saçlarınızı tıraş etmenize gerek yoktur. Ekipler sizler için tüm hazırlığı yapacak ve tıraşınıza yardımcı olacaktır.

Saç ekim sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Saç ekiminden sonra donör olarak kullanılan bölgeye bandaj uygulanır. Ayrıca operasyon sonrasında bölgede şişlik olmaması için alın bandı da takmanız önerilir. Saç ekimi yaptığımız bölge ile birlikte donör bölgede küçük kabuklanmalar ve hafif kızarıklıklar oluşabilir. Kabuklanma ve kızarıklık 10 ila 15 gün içinde kaybolacaktır. Ameliyattan sonra bölgede şişlik, kaşıntı ve hafif ağrı hissetmeniz çok normaldir. Soğuk kompresler, yumuşatıcı losyon ürünleri ve ağrı kesiciler doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılabilir. Saç ekiminin 2. gününde özel şampuanlar ile saç derisinin yıkanması iyileşmeyi hızlandıracak ve kabuklanma şikayetlerinin giderilmesine etki edecektir. Ekim yapılan bölgeyi kaşımamanız ve tahriş etmemeniz gerekmektedir. Ekimden sonraki ilk 1 hafta vücudu aşırı zorlayacak egzersizlerden kaçınmanız tavsiye edilir. Saç ekimi kalıcı bir çözüm müdür? Saç dökülmesi veya kellik olan bölgelere yerleştirilen saç kökleri, seyrelen saçlara ve saç çizgisinde azalmaya kalıcı bir çözüm sunar. Uzun ömürlüdür ve doğal saç büyümesini de destekler, böylece kalıcı bir tedavi sağlar. Deneyimli cerrahlar ve gelişen teknoloji sayesinde süreç kesinlikle ağrısız ve iyileşme süresi daha kısadır.*

Saç ekimi için nasıl başvurabilir ve bilgi alabilirim?

Web sitemiz üzerinden iletişim bilgilerinizi bırakabilir, mesajlaşma uygulamaları (Whatsapp, Telegram v.b.) üzerinden sorularınızı gönderebilirsiniz. Ardından uzman danışmanlarımız sizinle iletişime geçecek tedavi prosedürlerimiz hakkında sizlere bilgi verecektir. Doktorlarımızın rapor doğrultusunda kliniğimize geldiğinizde saç ekimi işlemine uygunluk açısından ayrıca bir ön muayene yapılır. Saç ekimi, saç dökülmesine uzun vadeli bir çözüm sağlamada diğer saç dökülmesi tedavilerine göre çok daha etkilidir. Bununla birlikte, saç ekimi için aday olabilecek birçok kişi, sürecin tam olarak neleri içereceğinden emin değildir.Tipik bir saç ekimi yaklaşık 4.000-5.000 greft içerir. Ancak, hepsi kaplanacak alanın boyutuna bağlıdır. Saç dökülmesinden etkilenen ve saç ekimi araştırması yapan herkes er ya da geç “greft” terimiyle karşılaşacaktır. Saç ekiminde bu, foliküler üniteler anlamına gelir. Yani kel noktaların doldurulması için alınması gereken saç kökleridir.Saçın oluştuğu saç kökleri foliküllerde bulunur. Saçlar gruplar halinde büyür. Bir folikülde en fazla üç saç kökü bulunabilir.