Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Robotik Cerrahi ile Diz ve Kalça Protezi Ameliyatları

Günümüzde gelişen tıp teknolojisi ile eklem kireçlenmelerinin tedavisi robotik cerrahi yöntemleri ile yapılabilmektedir. 

Robotik Cerrahi, eklem protezi ameliyatları için geliştirilmiş cerrahi robot sistemidir. Bilgisayara bağlı çalışan robotik bir koldan oluşur. Robotik cerrahi, cerrahların hastalara kendi özel tanı ve anatomilerine dayanarak, kişiselleştirilmiş bir cerrahi deneyim sunmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Robotik Artroplasti Cerrahisi, geleneksel yönteme göre daha milimetrik yerleşim üstünlüğü sağlamakta ve ameliyat sırasında yapılan kesileri minimal düzeyde tutmaktadır. Böylece hasta daha erken rehabilitasyonla normal hayata dönebilir. 
Robotik cerrahi yönteminde hastanın MR veya Bilgisayarlı Tomografi sayesinde sanal 3 boyutlu modeli oluşturulur ve ameliyat öncesi yapılan hedef odaklı planlama ile en doğru cerrahi sonuç elde edilir.

Dİz ve Kalça Protezİnde Robotİk Cerrahİnİn Avantajları Nedİr?

Artroplasti ameliyatlarının başarısını belirleyen en önemli iki etmen kişiye özel uygun protez boyutunun belirlenmesi ve tam anatomik olarak protezin yerleştirilebilmesidir. Robotik Cerrahi ile cerrah, hastasına uygun ebatlardaki protezi ameliyat öncesinde seçebilir ve ameliyat sırasında bu protezi en düzgün şekilde yerleştirebilir. 
İlk adım hastaya özel cerrahi planlamadır. Ameliyattan önce, diz veya kalça ekleminizin üç boyutlu sanal modelini geliştirmek için bilgisayarlı tomografi taraması yapılır. Doktorunuz sonuçları kemik yapınızı, hastalığın ciddiyetini, eklem hizasını ve çevresindeki kemik ve yumuşak dokuyu değerlendirmek için kullanır. 

Robotİk Dİz Cerrahİsİnİn Avantajları

Bu protezlerin sağlıklı bir biçimde çalışabilmeleri için, yerleştirilecekleri alana üç boyutlu düzlemde tam olarak uyum sağlamaları gerekir. Standart uygulamada yapılan iki boyutlu kesiler ile bunun gerçekleştirilmesi imkansızdır. Protezin yerleştirileceği alanı keserek değil de hassas bir şekilde yontarak hazırlayan robotik yöntemle, protezin kemiğe tam uyumlu olarak konumlandırılması sağlanır. Geleneksel diz protezi ameliyatlarında protez parçalarının yerleştirilmesi için, standart kesi blokları rehber olarak kullanılmaktadır. Bu bloklar cerrah tarafından bazı anatomik referans noktaları gözetilerek kemiğin üzerine yerleştirilir. 


Robotik Diz Cerrahisinin Adımları


 Görüntüleme ve Planlama
Robotik diz tedavisi, ameliyat öncesinde detaylı bir görüntüleme süreci ile başlar. Bu, hastanın dizinin 3D bir haritasının oluşturulmasını sağlar.
Bu harita, cerraha eksiksiz ve hassas bir rehberlik sağlar. Doktor, hastanın ekleminin özel yapısını inceleyebilir.

Standart uygulamada yapılan iki boyutlu kesiler ile bunun gerçekleştirilmesi imkansızdır. Protezin yerleştirileceği alanı keserek değil de hassas bir şekilde yontarak hazırlayan robotik yöntemle, protezin kemiğe tam uyumlu olarak konumlandırılması sağlanır. 

İLETİŞİM FORMU

Kişiye Özgü Planlama

Bu görüntüleme ile robotik bir ameliyat planı oluşturulur. Her hasta için kişiye özgüdür.
Ameliyatın ne kadar hassas bir şekilde yapılacağı belirlenir.


 Robotik Cerrahi
Ameliyat sırasında robotik cihaz kullanılır. Bu cihaz, cerraha keskin bir kontrol sağlar.
Robotik cihaz, cerrahın ameliyatın her aşamasını mikroskobik hassasiyetle yönlendirmesine yardımcı olur. Doktor, kemikleri daha az hasara yol açacak şekilde keser ve diz protezini yerleştirir.


 Kesin ve Hızlı İyileşme
Robotik diz tedavisi, daha az doku hasarı ve kan kaybı ile sonuçlanır.
Bu, iyileşme sürecini hızlandırabilir ve hastanın daha kısa sürede normale dönmesine yardımcı olabilir.


Uzun Vadeli Sonuçlar
Robotik diz tedavisi, hastanın eklem fonksiyonunu ve yaşam kalitesini uzun vadede iyileştirebilir.
Protezin daha iyi uyumu, uzun vadeli dayanıklılığı artırır.
Robotik diz tedavisi, hastaların daha hızlı ve daha kesin sonuçlar elde etmelerine yardımcı olabilir. Bu teknoloji, özellikle ileri derecede diz osteoartriti yaşayan hastalarda çok etkilidir ve ameliyat sonrası ağrı ve komplikasyonları en aza indirebilir. Cerraha daha fazla kontrol ve hasta için daha kişiye özgü bir yaklaşım sunar. Ancak, robotik diz tedavisi her hasta için uygun olmayabilir ve doktorunuzun değerlendirmesi gerekebilir.


Robotik kol destekli cerrahi ameliyat kesilerinin hatasız olarak yapılmasını sağlar. Diz ekleminin doğal hareketinde, bağ yapısının dengeli olmasının büyük önemi vardır. Diz protezi ameliyatında, protezin yerleşimi kadar, bağ dengesinin de tam olarak sağlanması büyük önem taşır. Robotik protez ameliyatları sırasında Robotik Cerrahi, cerrahınıza gerçek zamanlı veriler iletir. Bu veriler yardımıyla cerrahınız, yeni ekleminizin hareketini ve gerginliğini ameliyat sırasında sürekli olarak değerlendirebilir ve isterse cerrahi planınızı ayarlayarak mükemmel sonuca ulaşmaya çalışır. Böylece ameliyat sonrası yaşanabilecek denge sorunları, uyuşukluk hissi gibi şikayetler önlenmiş olur. 

Kalça Protezİ Ameliyatı

Robotik Cerrahi sayesinde protez parçalarını olması gereken açılarda kemiğin içine hatasız olarak yerleştirilebilir. Aynı dizde olduğu gibi ameliyat öncesi tomografi üzerinden yapılan planlama ile kişiye en uygun protez boyutunu saptayıp ameliyat sırasında belirlenen bu protezi kullanılır. En uygun açı ile kemiğe yerleşen protezin mükemmel uyumu çıkık sorununu da ortadan kaldırmış olur.  
Robotik Cerrahi standart cerrahilere göre daha küçük kesilerle protezlerin yerleştirilmesini sağlar.
 Normal dokulara daha az zarar verildiği için iyileşme süresi de daha kısa olur. Hastanede kalma süreleri kısalır ve hastalar daha kısa sürede aktif yaşantılarına dönebilirler.

Robotik Cerrahi tedavisi kimler için uygundur?

•    Eklem kıkırdaklarda aşınma, dizde şekil bozukluğu oluşumu
•    Kalça veya diz ekleminde aktivite ile oluşan ağrı ve ve uyku kalitesinde bozulma
•    Eklem hareketlerinde tutukluk
•    Yürümede zorluk,  yürüme mesafesinin kısalması, denge kaybı
•  Ağrı şikayetlerinin dinlenme, kilo kaybı, fizik tedavi ve medikal tedavi gibi cerrahi olmayan tedavilere cevap vermemesi

Diz ve Kalça Protezi Ameliyatlarında Robotik Cerrahinin Faydaları
•    Ameliyat öncesi planlama ile en uygun protez boyutunun ve yerleşim yerlerinin tespit edilmesi
•    Ameliyat esnasında kemik kesimlerinin hatasız olarak yapılması
•    Diz ve kalçadaki doğal hareket aralığının tam olarak onarılması
•    Sağlıklı kemik ve dokuların yüksek düzeyde korunması
•    Hastanede kalma süresinin kısalması
Küçük kesi ile daha az ağrının olması 
•    Daha hızlı iyileşme ve aktif hayata dönüş
 

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku