Obezİte Cerrahİsİ

Biruni Üniversite Hastanesi obezite ve metabolik cerrahi alanında dünyada referans merkezi olarak kabul edilmektedir. Deneyimli hekim kadrosu, yüksek hasta deneyimi ile Obezite Cerrahisinde uzmanlaşmış ekibimiz tarafından multidisipliner yaklaşım ile hizmet vermekteyiz.

Biruni Üniversite Hastanesi obezite ve metabolik cerrahi alanında dünyada referans merkezi olarak kabul edilmektedir. Deneyimli hekim kadrosu, yüksek hasta deneyimi ile Obezite Cerrahisinde uzmanlaşmış ekibimiz tarafından multidisipliner yaklaşım ile hizmet vermekteyiz.
Obezite cerrahisi günümüzde obezitenin tedavisinde en etkili yöntemdir ve uzun dönemde sonuçları çok başarılıdır. Merkezimizde obezite cerrahi, psikiyatri, kardiyoloji, beslenme ve diyet uzmanlarımız işbirliği içerisinde hastalarımıza hizmet sunmaktadır.

Obezite cerrahisinin amacı hastanın önemli ölçüde ve kalıcı kilo vermesini sağlayarak, obeziteye bağlı gelişen hastalıkların iyileşmesini sağlamaktır.

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Tüp Mide Ameliyatı & Mide Küçültme Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı ile yüzde 80’i alınmış olan mide, ince bir tüp şekline benzer bir hal alır. Diğer cerrahi yöntemlere göre daha kolay yapılan tüp mide ameliyatı midenin besin alma kapasitesini büyük oranda azaltır. Bu yöntem açlık ve tokluk hissini yaratan hormonları doğrudan etkileme özelliğiyle diğer yöntemlerden ayrılır. Literatürdeki diğer ismi “Laparoskopik Sleeve Gastrektomi”dir.
Bu operasyonun ardından hastaneden ayrılma süresi diğer yöntemlere göre daha kısadır. Komplikasyonu az ve konforlu bir yöntemdir. Yaşanacak ciddi kilo kaybıyla orantılı olarak başka ciddi hastalıkların da azalarak yok olması mümkündür.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

18-65 yaş arası, vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan, ameliyata girmesine engel olacak herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan herkese mide küçültme ameliyatı olarak bilinen tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass ameliyatları yapılabilir.
18 yaş altı hastaların ameliyatı çok nadirde söz konusu olabilir fakat böyle bir durumda ameliyattan önce ebeveynlerin onayı alınır.
Hastanın ameliyata engel olabilecek herhangi bir psikolojik sorunu veya alkol bağımlılığı söz konusu ise ilgili branş doktorlarından ameliyat onayı alınır ve operasyon gerçekleştirilir.

Tüp Mide Ameliyatı Riskli Midir?

Her karın içi ameliyatta bulunan riskler bu ameliyatlarda da mevcuttur. Ameliyattan sonra mide dikiş alanından karın boşluğuna küçük sızmalar yaşanabilmekte ancak bu çok düşük bir ihtimaldir. Bu sebeple doğru doktor seçimi ameliyat öncesi için olduğu kadar ameliyat sonrası süreç için de önemlidir.

Gastrik Bypass Ameliyatı

Bu ameliyat ile mide küçültülür ve ek olarak ince bağırsak küçülen mideye bağlanır. Bu işlem sonucunda hasta hem küçülen mide sayesinde daha az yemek yer hem de ince bağırsak mideye bağlandığı için besinlerin emilimi azalır. Bu sayede hasta yediğinden daha azını metabolize eder. Böylece kalori alımı ciddi seviyede azaltılarak kilo kaybı sağlanır.
Gastrik Bypass diğer tedavi yöntemlerine göre daha eski ve farklı bir yöntemdir. Bu ameliyatın ardından, tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi hastalıkların da kilo kaybıyla orantılı olarak iyileşmesi mümkündür.

Gastrik Baypass Ameliyatı kimlere uygulanır?

• 18-65 yaş arası, vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan, ameliyata girmesine engel olacak herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan herkese tüp mide ve gastrik bypass ameliyatları yapılabilir.
• 18 yaş altı hastaların ameliyatı çok nadirde söz konusu olabilir fakat böyle bir durumda ameliyattan önce ebeveynlerin onayı alınır.
• Hastanın ameliyata engel olabilecek herhangi bir psikolojik sorunu veya alkol bağımlılığı söz konusu ise ilgili branş doktorlarından ameliyat onayı alınır ve operasyon gerçekleştirilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Riskli Midir?

Her karın içi ameliyatta bulunan riskler bu ameliyatlarda da mevcuttur. Ameliyattan sonra mide dikiş alanından karın boşluğuna küçük sızmalar yaşanabilmekte ancak bu çok düşük bir ihtimaldir. Bu sebeple doğru hekim seçimi ameliyat öncesi için olduğu kadar ameliyat sonrası süreç için de önemlidir.

Mide Balonu

Endoskopik yolla mideye silikon bir balon yerleştirilir. Midenin besin alma kapasitesi, içinde fazladan yer kaplayan balon sayesinde azalır ve hasta zamanla kilo vermeye başlar.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

• Kilo problemi yaşayan, kilo verememe şikayeti olan veya morbid obez hastalara cerrahi operasyon yapılmadan önce kilolarının düşürülüp ameliyat için kolaylık sağlanması için uygulanabilir.
• Hamilelere ve kortizol kullananlara mide balonu uygulaması yapılmaz.
• Midede önceden oluşmuş bir yara sorun yaratabilir. Böyle bir durumda mideye balon yerleştirilmez.
Mide balonunun patlaması hastalar tarafından çokça sorulur fakat bu ihtimal gerçekleşse bile balonun içerisinde bulunan sıvının renklendirilmiş olması sayesinde idrar renginden balonun patladığı kolaylıkla anlaşılır ve balon çıkarılır.
Tedavi tamamlanıp balon çıkarıldıktan sonra hastanın verdiği kiloları geri alma ihtimali cerrahi tedavilere göre daha yüksektir.
Mideye balonun yerleştirilmesinin ardından hasta yüksek kalorili ve sağlıksız besinlerden uzak durmalıdır.

Bölüm Doktorları

Doç. Dr. Alper ÖZTÜRK

Genel Cerrahi, Obezite Cerrahisi