Sağlığını Düşün”   D vitamini eksikliği; kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve kemik hastalıklarına davetiye çıkarır.

Kıl Dönmesi ve Tedavileri

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir?

Kıl dönmesi cildin altında oluşan iltihabi bir durumdur. Kılların cildin altında ilerlemesi ve bu sebeple iltihap oluşturmasına kıl dönmesi (pilodinal sinüs) adı verilir. Sıklıkla kuyruk sokumunda görülür ancak vücudun farklı noktalarında da görülebilir.

Belirti gösterdiğinde kıl cildin altında ilerlemiş olur. Bu sebeple kıl dönmesi oluşmadan önce veya henüz iltihap oluşmamışken fark edilmesi çok güçtür. Ciltte toplu iğne başı büyüklüğünde delikler görülmesiyle kıl dönmesi tanısı koyulabilir.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi Nedir?

Anestezi gerekmeksizin, herhangi bir işlem öncesi tetkiki yapılmadan, 15 dakika içinde tamamlanan tedavilerdir. Tedavi için hastaya özel tek kullanımlık cihazlar kullanılır. 15 dakikanın ardından hasta günlük yaşantısına kaldığı yerden devam eder.

Belirtileri Nelerdir?

  • Ağrı
  • Şişlik
  • Akıntı
  • Kaşıntı
  • Ciltte toplu iğne başı büyüklüğünde delikler.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi Mümkün mü?

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi mümkündür. Tedaviyi gerçekleştirecek doktorun tecrübesi, tekniği kullandığı ekipmanların kalitesi tedavinin başarısını ve daha sonra kıl dönmesinin tekrar edebilme olasılığını doğrudan etkiler.

Kıl Dönmesi İçin En Uygun Tedavi Hangisidir?

Hasta için hangi tedavi yönteminin uygun olduğuna doktor muayenesinden sonra karar verilir.

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kristalize Fenol Uygulaması

Erken dönem kıl dönmesi vakalarında kullanılan bir yöntemdir. Dikişsiz ve pansumansız yapılır. Hasta işlemin ardından günlük yaşantısına devam eder. İşlem için söz konusu bölge uyuşturulur. 5 dakika sürer.

Mikrosinüsektomi

Dikişsiz, bazen en fazla 2 dikiş atılarak yapılan, ardından hastanın günlük hayatına devam ettiği, pansumansız basit bir işlemdir. Lokal anesteziyle yapılır. Kıl köklerinin olduğu sinüsün olabildiğince küçük çıkarılmasıyla gerçekleştirilir. 5 ile 10 dakika arasında sürer.

Mikrosinüsektomi + Kristalize Fenol Uygulaması

Mikrosinüsektomi yapıldıktan bölgede başka kıl kökleri kalabilir. Bu kökler kristalize fenol ve lokal aneztezi uygulanarak alınır. Gerekli durumlarda 1-2 dikiş atılabilir. Hastanede yatış söz konusu değildir. 10-15 dakika içinde tamamlanır.

 

Primer Eksizyon ve Açık Bırakma

İyileşme süreci ortalama 3 ay sürdüğü için kullanmayı tercih etmediğimiz bir yöntemdir. Kıl dönmesinin oluştuğu bölge geniş halde çıkarılarak yapılır. Daha sonra bölge kendi kendine iyileşir. Kıl dönmesinin durumuna göre lokal, genel, spinal anestezilerden herhangi biri uygulanır. İşlem sonrasında pansuman gerekir.

Primer Eksizyon + Kapama & Karydakis Operasyonu

Kristalize fenol veya mikrosinüsektomi işlemleri için uygun olmayan hastalarda kıl dönmesi oluşan bölge tamamen alınır ve bölge tamamen dikilerek kapatılır. Karydakis operasyonuyla dikiş atılan hat orta hattın soluna veya sağına kaydırılır. İşlemden sonraki ilk 2 gün pansuman yapılmalıdır. 20-25 dakika sürer. Hasta aynı gün taburcu olur.

Limberg Flep Onarımı

Ekibimiz bu işlem ile 5-6 defa tekrarlamış kıl dönmesi vakalarında dahi başarılı sonuçlar alıyor. Kıl dönmesi oluşmuş bölge alınır ve alan kalçadan çevrilmiş doku ile bölge kapatılır. Hasta bir gece hastanede kalır. İlk 2 gün pansuman yapılır, 15 gün sonra dikişler alınır. Spinal veya genel anestezi uygulanarak yapılır.

 

 
 
Kolon Kanserinin Belirtileri ve Tedavileri

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Kolon kanserinin sık görülen belirtileri arasında bağırsak alışkanlıklarında kabızlık veya ishal şeklinde değişiklik olması, dışkıda kan olması veya renginde koyulaşma olması,

devamını oku
Çocuklarda Erken Yaşta Sünnet

Erkek çocuklarının penisin ön derisinin (prepisyum) cerrahi olarak çıkarılması işlemi olan sünnet binlerce yıldır çeşitli toplumlarda uygulanmaktadır. İslamiyetle birlikte Türk toplumlarında da uygulanmaya başlayan sünnette

devamını oku