Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyonda “Robotik Güç”

Robotik Yürüyüş Nedir?

Robotik rehabilitasyonlar 2002 yılında FDA onayı aldıktan sonra tüm dünyada yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu sistemlerde hasta yürüme bandı üzerinde askıya alınarak ayakta dik şekilde pozisyonlanır ve robota bağlanır. Hastanın kalça kuşağı ve gövdesi sert bir şekilde bağlamaz ve hastanın gövde kontrolünü de geliştirmesi desteklenir. Vücut ağırlığının cihaz tarafından hangi oranda azaltılacağına ve yürümeye cihazın hangi oranda katkı sağlayacağına rehabilitasyon ekibi tarafından karar verilir. Robotik yürüme sistemlerinde hasta yürüme bandı üzerinde doğal yürüme paternine göre yürütülürken, hastanın kalça ve dizlerine monte edilen alıcılar vücudun harekete cevabını değerlendirerek yürümenin hangi aşamasında problem olduğunu bilgisayara aktarır. Hasta normal yürüme paterninin dışına çıktığında robot otomatik olarak yürümeyi düzeltir.

 

Fizyolojiğe en yakın şekilde yapılan yürüme aktivitesi ile nörolojik gelişmenin bu yönde uyarılması hedeflenmektedir. Daha önceleri beyin hasarı sonrası ilk 6 ay – 2 yıldan sonra sinir onarımı gelişmediği düşünülürken artık nöralplastisite sayesinde beyinde sağlam bölgelerin hasarlı alanların görevini üstlenerek fonksiyonel iyileşmenin devam edebileceği gösterilmiştir. Robotik rehabilitasyonda da hedef kas hafızasını geliştirmek ve beyin ile kaslar arasındaki hasarlı sinir iletiminin olabilecek en iyi şekilde restore edilmesi amaçlanmaktadır.

Yürüyemeyen hastaların yürütülmesi; bacaklardaki dolaşımın sağlanması, kemik erimesi ve kırık riskinin azaltılması, dolaşım ve solunum sisteminin düzenlenmesi, hastanın özgüveninde artma gibi faydalar sağlamaktadır. Aşırı kas spastisitesi (kasılma) ve ileri eklem kontraktürleri olan hastalarda, kemikleri ileri derecede kırılganlaşmış hastalarda ve gebelerde kullanıma uygun değildir. Bir hasta için uygunluğuna dair değerlendirme fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimi tarafından yapılmalıdır.

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku