Sağlığını Düşün”   D vitamini eksikliği; kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve kemik hastalıklarına davetiye çıkarır.

EUS (Endoskopik Ultrason) nedir?

Kalp pilleri, gerektiği anlarda kalbin işlevini yerine getirmesini sağlayan ve bunu elektrik uyarısıyla yapan, farklı rahatsızlıklara göre tasarlanmış türleri olan, insan fizyolojisiyle uyumlu cihazlardır. Her kalp pilinin enerji kaynağı içlerinde bulunan jeneratörlerdir. Kalbe elektriksel uyarıları ise üzerlerindeki lead adı verilen kablolar aracılığıyla yaparlar.

Hastaya hangi durumlarda kalp pili takılır?

Kalp ritminin bozulması ve kalbin yeterli düzeyde kasılmaması sonucunda nabız gereğinden fazla yavaşlar ve bu kalbin durmasına neden olabilir. Ayrıca kalbin yeterli kanı pompalayamaması sonucu hastalarda halsizlik, bayılma, bitkinlik gibi şikayetler ortaya çıkar. Kalp pili nabız seviyesini stabil hale getirerek kalp rahatsızlığından kaynaklanan bu şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlar.

Kalp pili nasıl takılır?

Bu lokal anestezi ile yapılan basit bir cerrahi işlemdir. Kalp pili deri altına açılan ufak bir kese ile köprücük kemiğinin 2 cm kadar altına yerleştirilir.

Kalp pilinin takılması ne kadar sürer?

İşlem 45-60 dakika arasında tamamlanır.

Bu işlemin riskleri var mıdır?

Tüm cerrahi işlemlerde olan riskler bu işlemde de mevcuttur ancak kalp pili takma işlemi çok sık ve kolay yapılan bir işlem olduğu için risk seviyesi çok düşüktür. Cerrahi işlem esnasında giriş yapılan noktada kanama, morarma, pil kablosunun yerinden çıkması veya pilde teknik fonksiyon bozukluğu olması gibi durumlar meydana gelebilir fakat bunlar çok düşük ihtimallerdir.

Kalp pilinin ömrü var mıdır?

Evet vardır. Tedavi edilecek kalp rahatsızlığına ve kalp pilinin türüne göre ömrü 5-10 yıl arasında değişir.

Kalp pili değiştirilir mi?

Pilin ömrü kısaldığında değiştirilebilir. Pilin kalan ömrü cildin üzerinden, cerrahi işleme gerek kalmadan tespit edilir. Ömrü azalan pilin sadece jeneratörü değiştirilir, mevcut kablolar yeni jeneratöre takılır.

Cep telefonu kalp pilini olumsuz etkiler mi?

Cep telefonu kalp pilinden 15-20 cm uzakta kullanılmalı, kalp pilinin olduğu taraftan telefonla konuşulmamalı ve telefon kalp piline yakın olan cepte taşınmamalıdır. Cep telefonlarının yaydığı radyasyon kalp piline zarar verebilir.

Kalp pili olanlar X-Ray cihazından geçebilir mi?

X ışınları kalp pilinin programının değişmesine sebep olabilir. Bu yüzden X-Ray cihazlarından geçilmemeli ve tüm metal detektörleri kalp pilinden en az 15-20 cm kadar uzak tutulmalıdır.

Uçakla seyahat etmek kalp pilini etkiler mi?

Kalp pili olan birinin uçağa binmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Kalp pili olan birisinin hamile kalmasında bir sakınca var mıdır?

Eğer kalp rahatsızlığının niteliği gebe kalmak için engel değil ise kalp pilinin hamilelik sürecine bir sakıncası yoktur.

Kalp pili olan hastalar radyoloji tetkikleri yaptırabilir mi?

Doppler incelemeleri, röntgen çekimleri, mamografi, kan vb. tetkiklerin yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur fakat yüksek manyetik risk taşımasından dolayı hastanın Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI,MRG) cihazları ile yapılan tetkiklerden uzak durması şarttır.

Kalp pili takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Pilin yerleştirildiği noktadaki dikişler ortalama bir hafta sonra alınır. Bu süre içerisinde dikişlerin olduğu bölge ıslatılmamalı ve pilin takıldığı yöndeki kol çok fazla açılmamalı. İlk dört hafta bu kolla ağırlık taşınmamalı.
Kalp pilinin takılmasının ardından ilk kontrol en geç ikinci ay yapılmalı.

Kolon Kanserinin Belirtileri ve Tedavileri

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Kolon kanserinin sık görülen belirtileri arasında bağırsak alışkanlıklarında kabızlık veya ishal şeklinde değişiklik olması, dışkıda kan olması veya renginde koyulaşma olması,

devamını oku
Çocuklarda Erken Yaşta Sünnet

Erkek çocuklarının penisin ön derisinin (prepisyum) cerrahi olarak çıkarılması işlemi olan sünnet binlerce yıldır çeşitli toplumlarda uygulanmaktadır. İslamiyetle birlikte Türk toplumlarında da uygulanmaya başlayan sünnette

devamını oku