Sağlığını Düşün”   D vitamini eksikliği; kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve kemik hastalıklarına davetiye çıkarır.

Diyabetli Hastada Körlük

Diyabet, kanda yüksek glukoza (şeker) maruz kalan damarların hasarıyla ilerleyen bir hastalıktır.

Diyabet göze nasıl zarar verir?

Diyabet vücudun en damarlı bölümlerinden biri olan retina (sinir tabakası) başta olmak üzere gözün tüm bölümlerine hasar verebilmektedir. Retinopatinin yanında glokom( göz tansiyonu), katarakt, göz kası felçleri şeker hastalarında daha sık görülmektedir. Engellenebilen körlüğün en önemli sebebidir.

Kimler Diyabetik Retinopati riski taşır?

En büyük risk hastalık süresidir. 10 yılın üzerinde ki diyabetiklerde bu risk yüzde 50’nin üzerindedir. Ayrıca diyabet yüzünden böbrek hasarı, kalp hasarı, yüksek tansiyon vb. olan hastalarda retinopatinin görülme sıklığı çok yüksektir.

Belirtileri nelerdir?

Hastalık belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Eğer hasta rutin göz kontrollerini aksatıyorsa hastalık ne yazık ki ileri evrelerde yakalanabilir. Bazı hastalarda ise göz bulguları hasta diyabet teşhisi aldıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir. Başlıca belirtiler puslu görme, renklerde solukluk, gece görmede azalmadır. Bu sebeple doktorunuzun ayrıca bir önerisi yoksa senelik göz dibi muayenesi çok önemlidir.


Nasıl tedavi edilir?

Diyabetik retinopati tedavisi multidispliner bir yaklaşımı gerektirir. İç hastalıkları, diyet bölümü gibi branşların hastanın sistemik durumunu (kan şekeri, tansiyon gibi) kontrolü komplikasyonları azaltmaktadır. Bu şeklide düzelmeyen hastalarda lazer uygulamaları, göz içi enjeksiyonlar ve gerektiğinde retina cerrahisi( vitrektomi) uygulanmaktadır.

Biruni Üniversitesi Hastanesi Göz Kliniğimiz diyabete bağlı göz sorunlarının tanı, tedavi ve takip konusunda tam donanımlıdır. Diğer branşlarla birlikte sizin için en doğru tedaviyi uygulamak amacımızdır.

 

 
 
Kolon Kanserinin Belirtileri ve Tedavileri

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Kolon kanserinin sık görülen belirtileri arasında bağırsak alışkanlıklarında kabızlık veya ishal şeklinde değişiklik olması, dışkıda kan olması veya renginde koyulaşma olması,

devamını oku
Çocuklarda Erken Yaşta Sünnet

Erkek çocuklarının penisin ön derisinin (prepisyum) cerrahi olarak çıkarılması işlemi olan sünnet binlerce yıldır çeşitli toplumlarda uygulanmaktadır. İslamiyetle birlikte Türk toplumlarında da uygulanmaya başlayan sünnette

devamını oku