Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Diyabetli Hastada Körlük

Diyabet, kanda yüksek glukoza (şeker) maruz kalan damarların hasarıyla ilerleyen bir hastalıktır.

Diyabet göze nasıl zarar verir?

Diyabet vücudun en damarlı bölümlerinden biri olan retina (sinir tabakası) başta olmak üzere gözün tüm bölümlerine hasar verebilmektedir. Retinopatinin yanında glokom( göz tansiyonu), katarakt, göz kası felçleri şeker hastalarında daha sık görülmektedir. Engellenebilen körlüğün en önemli sebebidir.

Kimler Diyabetik Retinopati riski taşır?

En büyük risk hastalık süresidir. 10 yılın üzerinde ki diyabetiklerde bu risk yüzde 50’nin üzerindedir. Ayrıca diyabet yüzünden böbrek hasarı, kalp hasarı, yüksek tansiyon vb. olan hastalarda retinopatinin görülme sıklığı çok yüksektir.

Belirtileri nelerdir?

Hastalık belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Eğer hasta rutin göz kontrollerini aksatıyorsa hastalık ne yazık ki ileri evrelerde yakalanabilir. Bazı hastalarda ise göz bulguları hasta diyabet teşhisi aldıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir. Başlıca belirtiler puslu görme, renklerde solukluk, gece görmede azalmadır. Bu sebeple doktorunuzun ayrıca bir önerisi yoksa senelik göz dibi muayenesi çok önemlidir.


Nasıl tedavi edilir?

Diyabetik retinopati tedavisi multidispliner bir yaklaşımı gerektirir. İç hastalıkları, diyet bölümü gibi branşların hastanın sistemik durumunu (kan şekeri, tansiyon gibi) kontrolü komplikasyonları azaltmaktadır. Bu şeklide düzelmeyen hastalarda lazer uygulamaları, göz içi enjeksiyonlar ve gerektiğinde retina cerrahisi( vitrektomi) uygulanmaktadır.

Biruni Üniversitesi Hastanesi Göz Kliniğimiz diyabete bağlı göz sorunlarının tanı, tedavi ve takip konusunda tam donanımlıdır. Diğer branşlarla birlikte sizin için en doğru tedaviyi uygulamak amacımızdır.

 

 
 
Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku