Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Bronkoskopi Nedir? Hangi Durumlarda Akciğere Yapılır?

Bronkoskopi, ucunda kamera ve ışık sistemi olan bir tüp aracılığıyla doğrudan doğruya soluk borusunu, büyük bronşları, akciğerlerin endobronşial alanını görerek değerlendirmede kullanılan yönteme verilen isimdir. Yeteri kadar parça alınmasına, gerektiğinde yabancı cisimlerin çıkarılmasına, akcigerlerin icindeki sekresyonların (balgamın) temizlenmesine, lavaj (yıkama) örnekleri alınmasına, apse boşaltılmasına, daralmış havayollarının genişletilmesi ve gereğinde stent yerleştirilmesi, havayolu hastalıklarına akciğerlerin içinden müdahale edilmesi ve benzeri pek çok müdahaleye olanak sağlar.

Bronkoskopik inceleme sırasında sadece akciğer değil; sırasıyla nazofarenks, larenks ve vokal kordlar (boğaz, gırtlak ve ses telleri) incelenir. Soluk borusu ve ileri havayolları sırasıyla incelenir.Lokal anestezi altında yapılan bronkoskopi işlemi genellikle yaklaşık 15-30 dakika sürer. Bununla birlikte, bronkoskopi öncesi hazırlık, bronkoskopinin işlemi ve sonrası için yaklaşık 3 saat süre gerekebilmektedir.

Bronkoskopi lokal ve genel anestezi altında yapılabilen bir işlemdir. Bronkoskopi işleminin nasıl uygulanacağı hastanın durumuna göre uzman hekim tarafından belirlenmektedir. Genellikle lokal anestezi altında uygulanmaktadır.

BRONKOSKOPİK LAVAJ NEDİR?

Hava yollarına verilen steril tuzlu su bronkoskoptan geçirilerek ve ardından bu sıvı emilerek hava yollarında bulunan hücreler örneklenebilmektedir. Bu işlem bronş yıkama (bronş lavaj) olarak da bilinir. Bronş lavaj sıvısı örnekleri daha sonra laboratuvarda incelenir.

ENDOBRONŞİAL ULTRASONOGRAFİ (EBUS) NEDİR?

2000’li yılların başında uygulamaya giren endobronşiyal ultrasonografi (EBUS), göğüs hastalıkları alanında önemli gelişmelerden biri olarak kabul edilebilir. Endobronşiyal ultrasonografi sayesinde bronkoskopi artık sadece havayollarının içini değerlendiren bir araç olmaktan çıkmış ve havayollarının dışında kalan mediasten ve peribronşiyal alanlar da gerçek zamanlı görüntülenebilir ve örneklenebilir hale gelmiştir. Bu yöntem, kanıtlanmış yüksek tanı değeri nedeniyle hiler ve mediastinal lenfadenopatilerin ve kitle lezyonlarının tanısına olanak sağlamanın yanı sıra, uluslararası birçok rehber tarafından akciğer kanserinin mediastinal evrelemesi için ilk seçenek yöntem olarak önerilmektedir.

 

BRONKOSKOPİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Öksürük,

Kan Tükürme

Hırıltılı Solunum

Anormal radyolojik bulgu

Akciğer kanseri, kitle

Bronş tümörü takibi

Yabancı cisim aspirasyonu

Diyafragma felci

Vokal kord (ses telleri) felci

Balgamda atipik hücreler

Tekrarlayan akciğer absesi

Toraks travması

Fistül

Trakeobronşiyal ağacın kimyasal ve termal yanıkları

Trakeobronşiyal stenoz-striktür

Postoperatif güdük kontrolü

Diffüz parankimal akciğer hastalıklarında doku ve mikrobiolojik örnek almak

Akciğer nakli sonrası takip

Havayolu anatomisi ve fonksiyonları değerlendirmesi

 

 

TANISAL AMAÇLI BRONKOSKOPİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Bronş biyopsisi

Bronş lavajı

Bronşiyal fırçalama

Transbronşiyal biyopsi

Transbronşiyal iğne aspirasyonu

Bronkoalveoler lavaj

 

Lineer ya da konveks prob EBUS, fleksibl bir bronkoskop ve bunun uç kısmına eklenmiş bir ultrasonografi probundan oluşur. EBUS cihazı bu sayede biyopsi sırasında gerçek zamanlı görüntülemeye olanak sağlamaktadır. Lineer prob EBUS yöntemi temel olarak akciğer kanseri’nin mediastinal nodal evrelemesinde kullanılmaktadır. EBUS işlemi genel anestezi ile ameliyathanede veya sedasyon (bilinçli/derin) + lokal anestezi ile hastanenin bronkoskopi odasında yapılabilir.

Ülkemizde EBUS’un kullanıma girmesi sonrasında bu yöntem giderek yaygınlaşmaktadır. Son yıllarda EBUS kullanan hekim ve merkezlerin sayısı artış göstermektedir. EBUS işlemi Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda başarıyla gerçekleştirilmekte ve çeşitli akciğer hastalıklarının tanı ve tedavi takibinde başarıyla uygulanmaktadır.

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku
Fazla Tuz Tüketimine Dikkat

İNME, KEMİK ERİMESİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARININ RİSKİ AZALTILABİLİR Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda konuşan Doç. Dr. Alihan Oral, “Sofralarımızda ve fast food tüketiminde tuz miktarını azaltarak

devamını oku