Sağlığını Düşün”    Kalp sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve periyodik sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Beyin Pili Ne İşe Yarar?

Beyin pili, kafatası içine yerleştirilen iki küçük elektrot, pil ve bu işlem için özel olarak tasarlanmış bir kablo ile köprücük kemiğinin altına açılan kese yardımıyla deri altına yerleştirilen, vücutta istemsiz şekilde meydana gelen şiddetli titreme, hareket bozukluklarına yol açan birtakım nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan, insan fizyolojisine uyumlu olacak şekilde geliştirilmiş cihazlardır.

Beyin pili ameliyatı hangi durumlarda uygulanır?

Bu işlem daha çok ileri derece parkinson vakalarında kullanılır. Parkinson denge sorunları, titreme, kaslarda katılık ya da hareket yavaşlığı sonucunda sinir hücrelerinin erken ölümüyle ortaya çıkan nörolojik bir hastalıktır. Beyin pili genellikle parkinson ve vücutta istemsiz şekilde gerçekleşen hareket bozuklukları ve kasılmalara neden olan hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Beyin pili ameliyatının Parkinson üzerindeki etkisi nedir?

Öncelikle hastanın daha önce ilaç tedavisinin denemiş olması beyin pili ameliyatının gerçekleştirilmesi için şarttır. Ancak ilaç tedavisine yeterli cevabı vermeyen parkinson hastalarına beyin pili ameliyatı yapılabilir. Hareket merkezinin düzenli çalışmasını elektrotlar aracılığıyla sağlayan beyin pilinin her hastaya göre farklı olarak programlanması hastanın beyninde meydana gelen hatalı uyarımları ve fiziksel hareket bozukluklarını düzenleyerek rahatsızlığın hasta üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır.

Beyin pili ameliyatı nasıl yapılır?

Beyin ameliyatları içerisinde riski en düşük olan ameliyat, beyin pili ameliyatıdır. Bundan dolayı hastaya genel anestezi verilmesine gerek yoktur. Ameliyattan önce hastanın beyin koordinatlarının belirlenmesi amacıyla başına ‘’stereotaktik çerçeve’’ geçirilir kablolar belirlenmiş hedeflere lokal anestezi aracılığıyla yerleştirilir.

Beyin pilinin takılması ne kadar sürer?

Bu işlem genellikle 3 ile 5 saat arasında tamamlanır. Hastanın beyin haritasına göre bu süre değişkenlik gösterebilir.

Kimler beyin pili ameliyatı olamaz?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi beyin pili ameliyatının da yapılamayacağı hasta tipleri mevcuttur. Bunlar 75 yaşını aşmış, tansiyon dengesi ve şeker düzeyi stabil olmayan, ileri ve orta derecede hafıza kaybı yaşayan kişilerdir.

Bu işlem hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

• Parkinson
• Epilepsi
• Tremor (titreme hastalığı)
• Distoni (vücudun istemsizce kasılıp, büküleme durumu)
• Huntington (hareket koordinasyonunun bozukluğu durumu)
gibi birçok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılır.

Beyin pili ameliyatının avantajları nelerdir?

Beyin pili ayarlanabilir ve kontrol edilebilir bir cihazdır. Bunun yanı sıra pilden memnun kalmayan hastaların pil çıkarma işlemleri rahatlıkla gerçekleştirilir.

Beyin pili takıldıktan sonra hastanede yatış yapar mıyım?

Ameliyatın ardından doktorun yapmış olduğu kontroller doğrultusunda hasta ilk gün önlem amacıyla genel yoğun bakım ünitesine alınır ve daha sonra takip amacıyla 3 ile 5 gün gözlem altında tutulur.

Beyin pili ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli?

Ameliyattan sonra hastanın daha verimli bir iyileşme süreci geçirmesi için en az 7-10 gün aralıklarla doktoruna muayene olmalıdır. Bunların yanı sıra hastanın düzenli beslenmeye özen göstermesi, düzenli olarak yürüyüş yapması ameliyat sonrasında ki iyileşme sürecini olumlu  etkileyecektir.

Epilepsi Nedir? Belirti ve Tedavisi

Epilepsi % 0,5-1 yaygınlığıyla en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsi nöbetleri “fokal” dediğimiz bir vücut bölgesinde olabileceği gibi, “generalize dediğimiz tüm vücudu tutan kasılmalar

devamını oku
Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının bel ağrısının önemli nedenleri arasında olduğu toplumumuzdaneredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sebepleri, tanı konulduktan sonra yönetimive tedavi sonrası süreç hep merak edilen konular arasında

devamını oku