Sağlığını Düşün”   D vitamini eksikliği; kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve kemik hastalıklarına davetiye çıkarır.

6 Adımda Bel Ağrısı Önleme

Biruni Üniversite Hastanesi uzmanlarından bel ağrısı çeken hastalara sağlık tavsiyeleri

 1. Doğru Oturuş Pozisyonu Seçin
  Bel ağrısının en büyük nedenleri arasında oturuş pozisyonu yer almaktadır. Yanlış oturuş pozisyonu ile eklemlerin zorlanması, kaslar basınca maruz kalması gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde ağrılar meydana gelmektedir.  Bu nedenle doğru oturuş pozisyonunu seçmelisiniz. Özellikle masa başı işlerinizde dik oturmaya özen göstermelisiniz.
 2. Egzersizi ihmal etmeyin
  Bel ağrısını önlemenin en iyi yollarından biri sürekli ve doğru yapılan egzersizlerdir. Kaslarınızı ve eklemlerinizi güçlendiren egzersiz kan dolaşımınızı da arttırırmaktadır.
 3. Bilimsel olmayan tedavilerden kaçının
  Kulaktan dolma ve internette yer alan tedavi metodlarından uzak durun. Bu tür bilimsel olmayan tedavi metodlarının bel ağrısına faydası olmadığı gibi aksine kötü sonuçlara yol açabilir.
 4. Ağır yük taşımaktan kaçının
  Bel ağrısına yol açan en büyük etkenlerden bir diğeri de ağır yük taşınmasınıdır. Hangi yaş grubunda olursanız olun ağır kaldırmak ileride büyük rahatsızlıklara yol açabilir. Hiç bir şey sağlınızdan değerli değildir. İşiniz gereği de olsa ağır yükleri çalışma arkadaşlarınız ile birlikte taşıyın.
 5. Eğilirken dikkat edin
  Çok sık eğilmek bel kısmınızda baskıyı arttırır ve kas ağırları oluşturur. Bu nedenle eğilirken vücudunuzun ağırlığını dizlerinize ve bacaklarınıza yükleyin.
 6. Sigaradan uzak durun
  Sigaranın zararı vücudunuza zararları saymakla bitmez. Bu zararlardan biri de bel ağrısıdır. igara içen kişilerde bel ağrısı görülme oranı üç kat fazladır. Sigarayı bıraktığınızda bel ağrınız azalcaktır.

Eğer bel ağrınız uzun süredir devam ediyorsa mutlaka bir uzmana gözükmelisiniz. Uzun süreli bel ağrısı ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Kolon Kanserinin Belirtileri ve Tedavileri

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Kolon kanserinin sık görülen belirtileri arasında bağırsak alışkanlıklarında kabızlık veya ishal şeklinde değişiklik olması, dışkıda kan olması veya renginde koyulaşma olması,

devamını oku
Çocuklarda Erken Yaşta Sünnet

Erkek çocuklarının penisin ön derisinin (prepisyum) cerrahi olarak çıkarılması işlemi olan sünnet binlerce yıldır çeşitli toplumlarda uygulanmaktadır. İslamiyetle birlikte Türk toplumlarında da uygulanmaya başlayan sünnette

devamını oku